Nawyki skutecznego działania cz. 1 – poznaj siebie

przez Przemek Orlikowski

UMIEJĘTNOŚCI

Nawyki skutecznego działania pomogą Ci odpowiedzieć na pytania: dlaczego chciałoby mi się chcieć? Jaki sens ma to co robię? Poznaj zasady, jakimi należy się kierować, aby żyło Ci się godniej i łatwiej – ostatecznie szczęśliwiej. Artykuł wiąże się z wykonaniem zadania, proszę weź kartkę i długopis do ręki zanim zaczniesz czytać tekst. Nie, nie odpuszczaj sobie tak łatwo, zaryzykuj i zrób pierwszy krok.

Po pierwsze – nabierz dystansu

Spójrz na siebie i swoją osobowość z dystansu. Nie traktuj immanentnie tego kim jesteś. Załóż, że możesz być kimkolwiek zechcesz. Potraktuj siebie jako narzędzie swojej samoświadomości. Innymi słowy, aby sprzedać chcę: dobrze wyglądać, znać swój produkt, otrzymać statystycznie 50 razy odpowiedź negatywną, aby 51. była pozytywna. W myśl mechaniki kwantowej każdorazowo stajesz się kimś dla obserwatora i to od Ciebie w dużym stopniu zależy kim się staniesz.

BvmqqXWIcAIaUAc

Po drugiej  – ustal co jest w życiu dla Ciebie ważne

Jakie są Twoje cele życiowe? Jakie są Twoje życiowe zasady i wartości? Jakie masz priorytety? Wyrażone w pierwszej osobie. Zauważ, że często pierwsze cele jakie przychodzą nam do głowy, wcale nie są związane z sukcesem zawodowym i finansowym, to często tylko narzędzia.

Cele życiowe:

 1. Chcę zbudować własną rodzinę i zapewnić nam wspólne szczęście.
 2. Chcę podróżować po świecie i poznawać go.

Wartości i zasady (warto tutaj często zaglądać):

 1. Cenię szczerość i chcę być zawsze prawdomówny.
 2. Największą wartość mają dla mnie bliscy oraz rodzina, nie chcę ich zaniedbać.
 3. Chcę być osobą pracowitą, która realizuje założone cele.
 4. Nigdy nie zostawię osoby będącej naprawdę w potrzebie.

Kim jestem/chcę być?:

 1. Przyjemność sprawia mi tworzenie nowych rzeczy (lubię tworzyć filmy, które dają innym wspomnienia).
 2. Potrzebuję kontaktu z innymi i częstych zmian.
 3. Nie potrafię usiedzieć w jednym miejscu, lubię powietrze i przestrzeń (nie chcę pracować w biurze 24/7 lub mieszkać w mieście).
 4. Preferuję pracę indywidualną, nie lubię być uzależniony od innych.
 5. Chcę być postrzegany jako profesjonalista w tym co robię.
 6. ….

Po trzecie – zdefiniuj swoje cele

Horyzont 5 lat:

 1. Za pięć lat chcę być montażystą filmów, który ma wystarczająco dużo zleceń, by wybierać najciekawsze projekty i utrzymać siebie oraz rodzinę (7000 zł/msc netto).
 2. Znajdę partnera, z którym będą mógł założyć rodzinę.

Horyzont 2 lat:

 1. Praca: Odbędę 2 kursy, skończę studia z bardzo dobrymi wynikami, umówię się z 5 znanymi postaciami i dowiem się jak osiągnęli sukces, co 2 miesiące stworzę filmik, w który poważnie się zaangażuję.
 2. Relacje: Zapiszę się na dodatkowe zajęcia tańca, umówię się na 1 randkę w miesiącu, nie zapomnę o okazjach, by odwiedzać bliskich (co miesiąc znajdę okazję, by podtrzymać relacje).

Po czwarte – sprawdź swój kompas

Zastanów się czy obecne miejsce, w którym jesteś, praca jaką posiadasz, projekty, które prowadzisz, relacje jakie posiadasz są tymi, które zbliżają Cię do Twoich celów. Jeśli marzysz o byciu montażystą, a spędzasz większość swojego czasu przed telewizorem, to na pewno nie jesteś na dobrej drodze.

Po piąte i ostatnie – zorganizuj swoje działania

Naucz się w jaki sposób dotrzymywać słowa i realizować bieżące zadania. Warto przeczytać sobie książkę „Getting Things Done”, która również opowiada wiele o nawykach skutecznego działania. Nie masz na to czasu? Nic nie szkodzi, poznaj Getting Things Done w 3 minuty!

Dlaczego sugerowałem, aby wziąć kartkę? Bo masz teraz okazję, by przelać swoje myśli na papier. Zapisz to co chcesz w życiu osiągnąć, a zobaczysz, że poczujesz się znacznie lepiej. Zgodnie z zasadami skutecznego działania, zacznij od najbliższych kroków. Pomyśl co zrobisz jutro/w przyszłym tygodniu w kierunku tego, aby żyć godnie.

Przemek Orlikowski

Jestem marzycielem i pasjonatem życia. Pracuję dla City Tour Polska jako manager ds. e-commerce. Dodatkowo rozwijam swój startup – stapler.pl. Fascynuje mnie fizyka kwantowa i psychologia sukcesu. Mam 24 lata i zdążyłem zrozumieć życie na tyle, by każdy dzień sprawiał mi ogromną radość. Doceniam też krytykę. Uważam, że pokora to jedna z najpiękniejszych cnót.