SPRZEDAWAJ
Rozejrzyj się dokładnie po domu,
przejrzyj wszystkie szafy i półki. Przy generalnych porządkach
zawsze znajdzie się coś, o czym już dawno zapomnieliśmy, albo czego od dawna nie używamy. Buty, które kiedyś wygrzebałeś na wyprzedaży i kupiłeś po okazyjnej cenie, chociaż są o pół rozmiaru za małe? Gra, którą musiałeś mieć, ale już dawno w nią nie grałeś i właściwie tylko zajmuje miejsce? Stary telefon, który działa, ale Tobie zaoferowano lepszą umowę i postanowiłeś go zmienić?
To wszystko można sprzedać, a zaoszczędzone pieniądze odłożyć.
Jeśli nie wiesz, czy chcesz się danej rzeczy pozbyć, zastanów się, czy służyła Ci w jakiś sposób w ciągu ostatniego roku. Jeśli nie, najprawdopodobniej jest Ci zbędna.
ODKŁADAJ
Na pewno każdy z Was na urodziny dostał kiedyś świnkę skarbonkę i wrzucał do niej drobne kwoty. Ten stary nawyk nie musi wcale odejść do lamusa. Jeśli lubisz tradycyjne formy oszczędzania –
zrób sobie swoją własną skarbonkę, jeśli nie - zawsze
możesz otworzyć w banku lokatę. Załóż kwotę, którą chcesz odkładać i staraj się działać konsekwentnie i systematycznie. Wrócisz ze sklepu z garścią miedziaków? Wrzuć. Udało Ci się zdobyć jakieś extra pieniądze? Wrzuć. Dzięki tej metodzie, Twój portfel nie odczuje drastycznej zmiany, a pod koniec miesiąca możesz zdziwić się, jak duże kwoty da się uzbierać z samej przysłowiowej reszty.
RÓB LISTĘ
Jeśli idziesz na zakupy, pamiętaj przede wszystkim o tym, aby dobrze się najeść i przygotować sobie listę. Wbrew pozorom, to pomaga. Gdy idziemy do sklepu z pustym żołądkiem, z każdej strony kuszą nas smakowite zapachy i wtedy kupujemy więcej niż jesteśmy w stanie zjeść. Często, żeby dostać się do produktu, który faktycznie potrzebujemy, musimy przejść przez alejki pełne przekąsek i słodyczy.
Gdy jesteśmy głodni, istnieje większe prawdopodobieństwo, że sięgniemy po dodatkowy zakup. Dlatego wcześniej warto przygotować sobie listę z produktami, których naprawdę potrzebujemy. Lista sprawdza się nie tylko w sklepie spożywczym. Możesz wypisać np. listę ubrań, których potrzebujesz - na wyprzedażach fantazja ponosi nas najbardziej.
WYDAWAJ MNIEJ NIŻ ZARABIASZ
Wszystkie metody oszczędzania pieniędzy zmierzają do jednej głównej zasady – aby wydawać mniej niż się zarabia. Oszczędzamy po to, aby czuć komfort i mieć pewną poduszkę finansową, która umożliwi nam życie na godnym poziomie w chwili, w której trochę podwinie nam się noga. Pamiętaj zatem o jednej bardzo ważnej rzeczy,
to że w jednym miesiącu udało zgromadzić Ci się więcej pieniędzy, nie oznacza wcale, że możesz wydać więcej. Realizuj swoje pasje i marzenia, ale zawsze zwracaj uwagę na to, czy stać Cię na zachcianki. Jeśli jest ich za dużo, rezygnuj z rzeczy, które są zbędne, a mogą pociągnąć Twój stan konta drastycznie w dół.
Planuj mądrze wakacje i wszystkie większe wydatki, rozkładaj je racjonalnie w czasie, a na pewno nie zabraknie Ci pieniędzy.
https://www.youtube.com/watch?v=VtitQXrtA_k
Joanna Leńczuk
Joanna jako edytor Stapler.pl pracuje nad tym, aby każda porcja wiedzy dla Ciebie była merytoryczna i praktyczna. To osoba o wielu pasjach; począwszy od content marketing przez muzykę, aż po trenowanie Krav Magi. Czytając nasze teksty masz pewność, że wkładamy w to całe swoje serce, abyś mógł dzięki naszej wiedzy rozwijać swoje kompetencje i osiągnąć sukces zawodowy.