POWIEDZ GŁOŚNO CO CZUJESZ
Każdy z nas stanął kiedyś twarzą w twarz z osobą, która cieszy się ogromnym autorytetem. Nieważne, czy był to nasz szef, profesor czy idol. W takich momentach najczęściej czujemy onieśmielenie i lęk przed rozpoczęciem rozmowy. Z jednej strony boimy się nawiązać kontakt, z drugiej bardzo tego chcemy. Jak sobie z tym radzić? Mówić rozmówcy, co czujemy.
Często tak bywa, że gdy tylko zdefiniujesz swój lęk, on znika lub zmniejsza swoją intensywność. Spróbuj zwrócić się do rozmówcy z uprzejmą i szczerą informacją, że jego autorytet Cię onieśmiela. Najprawdopodobniej,
osoba, która otrzymała taki komunikat zacznie Ci pomagać, a Ty poczujesz się swobodniej w rozmowie z nią.
ZADAWAJ PYTANIA
Strach blokuje nasz mózg, dlatego w sytuacji stresowej trudno nam się skupić, wzbudzić zdolność do kreatywnego myślenia i wydobyć jakąkolwiek wiedzę. Podczas rozmowy ze swoim autorytetem,
nie bój się zadawać mu pytań. W ten sposób nie tylko okażesz rozmówcy zainteresowanie, ale również sam siebie pobudzisz do szukania odpowiedzi i wydobycia wiedzy, która udowodni Twoją błyskotliwość i doda pewności siebie.
KUPUJ SOBIE CZAS
Parafrazuj wypowiedź i poproś o jej potwierdzenie. W ten sposób zarówno sprawdzisz, czy dobrze zrozumiałeś swojego rozmówcę, jak i zdobędziesz trochę czasu, aby zastanowić się nad odpowiedzią i kierunkiem dyskusji.
ZDEFINIUJ SOBIE NAJGORSZY SCENARIUSZ
Jeśli powyższe metody nie działają, zawsze przed spotkaniem możesz zadać sobie dwa pytania : „jaki jest najgorszy scenariusz i co wtedy zrobię?”. Gdy już wyobrazisz sobie taką sytuację, paradoksalnie zaakceptujesz siebie w niej i najczęściej dojdziesz do wniosku, że
Twoje niezdefiniowane wyobrażenia, tak naprawdę, są gorsze niż rzeczywistość, która może się wydarzyć.
Aby jeszcze jaśniej zdefiniować cel i pokonać blokady, które masz w sobie, możesz posłużyć się czterema dodatkowymi pytaniami, tzw.
pytaniami kartezjańskimi. Przed ważnym spotkaniem lub rozmową warto udzielić sobie na nie odpowiedzi:
1. Co się wydarzy, jeśli osiągnę swój cel?
2. Co się nie wydarzy, jeśli osiągnę swój cel?
3. Co się nie wydarzy, jeśli nie osiągnę swojego celu?
4. Co się nie wydarzy, jeśli nie osiągnę swojego celu?
Pamiętaj również, że ludzie komunikują się ze sobą na 3 poziomach. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule:
Chcę rozmawiać, ale czy dogadać się potrafię?
Dziękujemy za udostępnienie filmu.
Autorem metody jest Krzysztof Sarnecki.
https://questcm.pl