Jak odpowiedzieć na pytanie „Co robić w życiu?”

przez Przemek Orlikowski

UMIEJĘTNOŚCI

Każdy z nas chociaż raz zadał sobie pytanie: Co robić w życiu? Pierwsze wybory nie są łatwe, najczęściej związane jest to ze skończeniem szkoły średniej i stanięciem przed przymusem podjęcia decyzji – co dalej? W którą stronę powinienem pójść? Jak chcę, żeby wyglądało moje życie? Jest to pytanie na które nie można znaleźć odpowiedzi w Google, ale pamiętaj – nie jesteś w tych rozterkach osamotniony. Co więc zrobić, żeby zbliżyć się do znalezienia odpowiedzi na to pytanie? Nasze podpowiedzi poniżej.

1. Rozmawiaj z ludźmi

Prawdopodobnie zaskoczy Cię to, ile można wynieść z rozmów z innymi ludźmi. Wiadomo, nie ze wszystkich rozmów i nie na każdy temat – opowiadanie o pogodzie czy o denerwujących kierowcach nie przybliży Cię do poznania odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie co robić w życiu. Ale jeśli nauczysz się słuchać, w szczególności tego, co zostało powiedziane pomiędzy wierszami, to otrzymasz pełną kolekcję marzeń, ambicji, planów i nadziei ludzi. I jeśli złożysz te wszystkie czynniki razem to otrzymasz całość, która doprowadziła ludzi dokładnie do tego miejsca, w którym są obecnie. Być może i Ciebie one tam doprowadzą.

2. Zacznij działać

Nawet jeśli nie wiesz co obecnie chcesz robić, to niezależnie od tego możesz zacząć robić coś. To na pewno nie zaszkodzi Twojej karierze, a może pomóc zbudować coś ciekawego. Załóż portfolio online, naucz się obsługi Photoshopa, zapisz się na wolontariat. Obecne czasy oferują masę możliwości darmowego rozwoju, a okres, w którym nie wie się jeszcze do końca, w którą stronę iść, to najlepszy czas na próbowanie różnych ścieżek. Próbowanie całkowicie odmiennych od siebie umiejętności pokaże Ci, w których dziedzinach jesteś lepszy, a w których nie idzie Ci zbyt dobrze.

3. Inspiruj się

Niezależnie od tego co chcesz robić w życiu, prawdopodobnie chcesz osiągać w tym sukces. Dlatego najlepiej równać do najlepszych. Bo skąd niby zaczerpnąć lepszą motywację niż od osoby, której się udało? Zapoznaj się z historiami ludzi, których podziwiasz, możesz obejrzeć najlepsze prezentacje TEDx. Przeanalizuj w jaki sposób Ci ludzie doszli do punktu, w którym są obecnie. I uwierz, że oni nie urodzili się z tajemną mocą, która sprawiła, że od razu wiedzieli, co mają robić w życiu. Również musieli to po prostu odkryć.

4. Przygotuj się na długą podróż

Jednym z największych błędnych rozumowań jest wizja, że w pewnym momencie Twojego życia nagle i samo przyjdzie z siebie olśnienie i Ty będziesz wiedział, że to dokładnie to, z czym chcesz związać swoją przyszłość. Jednak zazwyczaj rzeczywistość tak nie wygląda. W Twoim życiu na pewno możesz zaobserwować płynnie zachodzące zmiany. Dlatego też nie bój się podejmować nowych decyzji, ale z drugiej strony przygotuj się, że odkrycie Twojej życiowej misji może chwilę zająć. Chociaż z drugiej strony pamiętaj, że nigdy nie jest zbyt późno na jej odkrycie.

5. Wyjdź spoza strefy komfortu

Możliwe, że nie wiesz, co chcesz robić w życiu, bo po prostu nie spróbowałeś tego jeszcze. I nie dowiesz się, czy coś jest dla Ciebie odpowiednie, jeśli tego nie spróbujesz. Być może to jest coś, co Cię przeraża. Rozmowa z nieznanymi ludźmi, zawieranie nowych kontaktów, rozmowa rekrutacyjna, wyjazd do innego miejsca. Na pewno może przerażać, a nawet dobrze jeśli przeraża, tak jak pisaliśmy o tym w naszym artykule o networkingu – każdy czuje się trochę dziwnie. Nie poddawaj się, próbuj… aż w końcu zacznie Ci to sprawiać przyjemność.

6. Pogódź się z porażkami

Nic nie spowolni Cię bardziej w odnalezieniu swojej drogi jak strach przed porażkami i specjalne unikanie ich, poprzez nie podejmowanie żadnych akcji. Na pewno słyszałeś to już wcześniej – i cokolwiek byś na ten temat nie myślał to jest to prawda. Nie odkryjesz co sprawia Ci radość i satysfakcję, jeśli nie spróbujesz czegoś zrobić tylko dlatego, że brzmi trudno i skomplikowanie.

7. Ciesz się niewiedzą

Pamiętasz jak czasami długie matematyczne działanie wydawało się na pierwszy rzut oka tak skomplikowane, że myślałeś, że nigdy go nie rozwiążesz? Ale gdy po chwili zaczynałeś je rozwiązywać, to okazywało się, że nie jest takie trudne? Powiedzmy, że sprawa z odnalezieniem swojego powołania w życiu ma się podobnie.

Czujesz się trochę pokrzepiony tym, że to, że jeszcze nie wiesz, co chcesz robić w życiu to nie koniec świata? Pamiętaj, że nawet jeśli odkryjesz, co chcesz robić w życiu, to jest to na tyle płynne, że nikt nie powie, że to będzie wybór na całe życie. Więc nie martw się o to, że nie masz jeszcze odpowiedzi na wszystkie nękające Cię pytania – już zastanawianie się nad nimi jest dobrym początkiem!

Źródło: https://www.themuse.com/advice/7-ways-to-find-the-answer-to-what-should-i-do-with-my-life

Przemek Orlikowski

Jestem marzycielem i pasjonatem życia. Pracuję dla City Tour Polska jako manager ds. e-commerce. Dodatkowo rozwijam swój startup – stapler.pl. Fascynuje mnie fizyka kwantowa i psychologia sukcesu. Mam 24 lata i zdążyłem zrozumieć życie na tyle, by każdy dzień sprawiał mi ogromną radość. Doceniam też krytykę. Uważam, że pokora to jedna z najpiękniejszych cnót.