Dlaczego nie powinieneś czuć się winny, jeśli zmieniasz koncepcję na swoją karierę?

przez Joanna Leńczuk

UMIEJĘTNOŚCI

Zmieniłem zdanie. 

Krótkie zdanie, które jednak ma w sobie bardzo dużo przekazu. Zazwyczaj wiele jest w nim zawstydzenia i niepewności odnośnie słuszności tego zdania – jeśli jesteś jak większość ludzi.

Tak, podjęciu takiej decyzji, zmianie swojego życia o 180 stopni zazwyczaj towarzyszy zdrowa dawka winy i niepewności odnośnie tego co przyniesie przyszłość. To uczucie niepewności, że przecież uporządkowałeś już sobie wszystko, byłeś dobrze poinformowany i znałeś dobrze sytuację, a teraz? Teraz czeka Cię bałagan i ponowne układanie sobie całości. Tak samo czujesz, że zostawiasz bałagan w swojej firmie, że Twoje odejście zmieni dużo w funkcjonowaniu firmy, że kogoś zawodzisz, etc.

Wszyscy to robimy. Niezależnie od tego czy jest to coś tak prostego jak zmiana planów weekendowych albo coś tak ważnego jak całkowite zmienienie swoich planów odnośnie kariery zawodowej, to każdy z nas ma tendencje do chwilowego obwiniania się o to, że kompletnie zmienia komuś plany. Jednak dzisiaj chcemy uporać się z mitem, że każdy kto chce dokonać zmian w swojej karierze, musi czuć wyrzuty sumienia.

Bo czy nie jest prawdą, że gdy myślimy o ludziach, którzy mieli odwagę zmienić coś w swoim życiu, w tym przypadku zmienić kierunek kariery, to nie przychodzą nam do głowy zupełnie inne określenia? Ja myślę o nich jako o odważnych, samoświadomych i rozwijających się osobach.

W obecnych czasach da się zauważyć pewną presję, polegającą na ciągłym pięciu się po drabince kariery zawodowej, że wszystko powinno być poukładane i przychodzić w swoim czasie i w konsekwencji zaprowadzić nas dokładnie do tego punktu, który chcieliśmy od zawsze osiągnąć. Już gdy jako dzieci nauczymy się mówić i idziemy do przedszkola, padają pierwsze pytania odnośnie tego, co chcemy robić, gdy dorośniemy. Czasami dziecko nie podaje jednoznacznej odpowiedzi – to może być znak, że w przyszłości będzie chciało zająć się czymś wielkim, co będzie też jednocześnie wymagało częstych zmian i podejmowania ryzyka.

Dlatego zmienianie swojego zdania nie jest warte obwiniania się. Przeciwnie – jest naturalnym etapem dorastania. Jest w zupełności zrozumiały proces, żeby odnaleźć swoją ścieżkę życiową.

Tylko pomyśl: co jeśli Walt Disney zdecydowałby pozostać przy pracy jako redaktor w gazecie? Co jeśli Albert Einstein przekonałby sam siebie, że najlepszą pracą dla niego jest bycie urzędnikiem i wydawanie patentów? Co jeśli Budda wybrałby spokojne i przyjemne życie jako hinduski książę, zamiast opuścić pałac i poszukiwać prawdy? Co jeśli lekarze byliby tak przywiązani do swoich metod, że nie godziliby się na ulepszenie ich o nowoczesne technologie i narzędzia?

Owszem, podejmowanie znaczących decyzji o zmianie Twojej kariery zawodowej to stresujący moment. Ale pamiętaj, że trzymanie się czegoś (w tym przypadku stanowiska) nie czyni Cię automatycznie osobą lojalną czy zaangażowaną – zwłaszcza jeśli bardzo chcesz zajmować się czymś innym.

Więc czy następnym razem, kiedy pomyślisz o zmianach w swoim życiu, będziesz czuł wstyd czy dumę?

Źródło: https://www.themuse.com/advice/why-you-shouldnt-feel-guilty-when-you-change-your-mind-about-what-you-want-to-do

 

Joanna Leńczuk

Joanna jako edytor Stapler.pl pracuje nad tym, aby każda porcja wiedzy dla Ciebie była merytoryczna i praktyczna. To osoba o wielu pasjach; począwszy od content marketing przez muzykę, aż po trenowanie Krav Magi. Czytając nasze teksty masz pewność, że wkładamy w to całe swoje serce, abyś mógł dzięki naszej wiedzy rozwijać swoje kompetencje i osiągnąć sukces zawodowy.