Czy istnieją pozytywne cechy, które hamują utalentowanych ludzi w pracy?

przez Joanna Leńczuk

UMIEJĘTNOŚCI

W idealnym świecie wykonane przez ciebie zadania mówiłyby za siebie. Pracowałbyś w przyjacielskich, współpracujących zespołach z bezstronnymi kolegami, każda osoba chwaliłaby innych, a sama była pełna skromności i pokory. Nigdy nie musiałbyś się martwić o autopromocję lub o manipulowanie nastrojami w biurze, aby dostać to, na co zasługujesz.

Jednakże rzeczywistość jest taka, że musisz mówić głośniej. Hojność i pokora są wspaniałymi cechami, oczywiście. Pozwalają ci zachować twój zespół na pierwszym miejscu, poprawić twoje umiejętności przywódcze oraz ogólnie rzecz ujmując pokazać się innym jako profesjonalista.

Niemniej jednak, jeśli myślisz, że możesz pozwolić swojej pracy mówić samej za siebie i nigdy nie wyznaczyć swojego terytorium, bycie tym skromnym szkodzi twojej karierze.

Oto w jaki sposób:

1. Sprawia, że jesteś niewidzialny

Wyobraź sobie: twój zespół właśnie ukończył skomplikowany, innowacyjny projekt i czujesz się dumny z twojego wkładu w pracę grupy. Lecz kiedy szef zaczyna chwalić pracę twojego zespołu na spotkaniu, inni zostają wyróżnieni za ich udział, podczas gdy ty wydajesz się być niewidzialny. Jeśli jesteś cichym pracownikiem, każdy, czy to twoi koledzy, czy szefostwo firmy, może cię kompletnie pominąć.

Dlaczego tak jest? Ludzie są zwykle pamiętani za role niż za dokładnie zadania, które wykonali. Na przykład „organizator” zazwyczaj zostanie doceniony za większość zadań związanych z organizacją, bo ludzie będą go pamiętać jako odgrywającego tę właśnie rolę.

Jeśli będziesz podejmował zadania za kulisami, twój wysiłek może zostać niezauważony. Jeśli przywykłeś do bycia skromnym, myślisz: jakie to ma znaczenie, jeśli zadanie zostaje wykonane? Cóż, zastanów się nad tym: tak jak masz osobistą markę dla obecności online, tak i masz markę (lub jej brak) wewnątrz własnego zespołu. Jeśli nie jesteś z niczego znany, twoje nazwisko nie będzie pamiętane, gdy pojawi się szansa na awans, a nikt nie będzie mógł wymienić twoich mocnych stron.

Rozwiązanie: Stwórz dla siebie niszę w swoim zespole.

Krok pierwszy: Wybierz rolę, która ci pasuje. Krok drugi: Spraw, aby wszyscy wiedzieli, że opanowałeś jedną określoną umiejętność. Zawłaszcz sobie to, za co chciałbyś być znany w swoim zespole i poszukaj szans na projekty lub zadania zawierające tę rzecz.

Na przykład, może twój wkład jest rzadko zauważany, bo przyjmujesz role, które wymagają wielu godzin pracy w kącie, zamiast stania na środku biura i prezentowania się. Możesz wykonywać tę pracę tak długo, jak twoi współpracownicy polegają na tobie, jeśli chodzi o ten typ zadania. Innymi słowy, upewnij się, że każdy wie, iż przywiązujesz śmiertelną uwagę do detali, więc na przykład, każdy projekt musi przejść przez twoje biurko, zanim jest ukończony.

Lub jeśli jesteś świetny w pośredniczeniu między wieloma punktami widzenia, nie mów Monice jedynie, co mogłaby powiedzieć Tomkowi, lecz podziel się swoim rozwiązaniem z grupą, aby każdy wiedział, że jesteś dobrym rozjemcą. W ten sposób kiedy projekt zostanie ukończony, ludzie będą wiedzieć, że odegrałeś dużą rolę.

2. Robi z ciebie wycieraczkę

 To beznadziejne uczucie, kiedy ktoś inny zostaje doceniony za twoją pracę. Nieważne czy jest to prześladowca ze szkoły podstawowej czy zdradliwy współpracownik, jest to szokujące i czasami ciężko nawet znaleźć odpowiednią reakcję.

Mogłoby się wydawać, że to mniej prawdopodobne, jeśli lubisz osoby, z którymi pracujesz, jednak to może zdarzyć się każdemu. Taka sytuacja stawia cię w ciężkiej sytuacji. Masz wtedy do czynienia co najmniej z niezwykle niekomfortową sytuacją interpersonalną. Nie wspominając o tym, że może to zaszkodzić twojej karierze.

Jeśli przywykłeś do bycia skromnym, martwisz się pewnie, że poprawianie innych nie sprzyja produktywności. Przypominasz sobie więc, że nie ma liter JA w słowie zespół i pozwalasz innym zebrać wszystkie pochwały.

Rozwiązanie: Dziel się uznaniem, lecz nie odrzucaj go.

Pierwszym krokiem, aby zapewnić sobie uznanie jest zapewnienie się, że nie wchodzisz sobie w drogę. Kiedy ktoś cię chwali, nie uciekaj od tego i nie zaczynaj chwalić innych. Pomyśl o różnicy między uchylaniem się od pochwał a dzieleniem się nimi. Możesz wierzyć mocno w swój zespół i stawiać go na pierwszym miejscu, w tym samym czasie wymieniając swój wkład, co pomaga ci na przyciąganie i rozdzielanie uwagi.

Zamiast mówić: Och, dziękuję, ale całą tę stronę zawdzięczamy mojemu zespołowi, spróbuj: Dziękuję, bardzo podobała mi się praca w user experience. Cały team naprawdę się postarał, aby stworzyć tę stronę. 

Jeśli regularnie będziesz stosował ten typ równowagi, będziesz przygotowany, aby dyplomatycznie odpowiedzieć komuś, kto został doceniony za twoją pracę. Możesz wtedy powiedzieć: Bardzo mi się podobało, że Marek podziela moje przekonanie na temat zmiany kierunku. To świetne zobaczyć, że wszyscy jesteśmy po tej samej stronie! W ten sposób chwalisz cały swój zespół, ale zapewniasz, że ty też tam jesteś.

3. Sprawia, że czujesz się, jakbyś utknął w jednym miejscu.

Ciężko jest znaleźć równowagę między dumnym twierdzeniem, że coś ci się należy a brzmieniem jak zarozumialec – zwłaszcza jeśli nigdy nie mówiłeś o sobie. Chcesz być doceniany za swoje dokonania i umiejętności bez odpychającego samochwalstwa, które sprawia, że inni czują się niekomfortowo.

Jeśli wiele czasu spędziłeś w tle, możesz czuć, że tego oczekują od ciebie współpracownicy. Nie chcesz zmieniać dynamiki zespołu lub być postrzeganym jako ktoś, kto przeszedł od pokorny i cichy do arogancki i głośny w ciągu nocy.

Może się zdarzyć, że niektórzy będą się opierać twojemu nowopowstałemu pragnieniu stworzenia sobie niszy i mówienia głośno o twoich zasługach.

Rozwiązanie: Zaistniej poza zespołem.

Jeśli twoi koledzy z pracy nie są pomocni – lub są zakłopotani i nie chcą pomóc na początku – pomyśl nad tworzeniem pobocznego projektu lub niezależnej pracy, aby podkreślić twoje umiejętności. To może ułatwić rekruterom (lub szefostwu twojej firmy) dostrzec twój wkład w pracę zespołu na podstawie twoich osobistych umiejętności.

Może oznaczać to podjęcie kompletnie samodzielnego projektu, szukanie możliwości na freelancing czy też wolontariat w twojej okolicy. (Oczywiście zawsze musisz się upewnić, czy polityka twojej firmy pozwala na freelancing.)

Kiedy już twoi współpracownicy zobaczą, że dokonujesz czegoś samodzielnie, będą mieli nowe informacje na twój temat, jeśli chodzi o tworzenie opinii o tobie i co możesz dać zespołowi.

Hojni ludzie, którzy są pokorni, mogą zyskać wiele. Kluczem jest zapewnienie, że masz nad tymi cechami kontrolę. Uczyń je swoją marką wewnątrz zespołu – siłą, która sprawia, że inni chcą z tobą pracować. Jeśli zauważasz, że przesadzasz na tyle, że jesteś pomijany, spróbuj wymienione wyżej wskazówki, aby znaleźć złoty środek. Jesteś wspaniałym człowiekiem! Wiem to, bo zdecydowałeś się przeczytać ten artykuł – teraz twoim celem jest zapewnienie, że także inni to wiedzą.

Źródło: https://www.themuse.com/advice/the-positive-trait-that-holds-talented-people-back-at-work

Joanna Leńczuk

Joanna jako edytor Stapler.pl pracuje nad tym, aby każda porcja wiedzy dla Ciebie była merytoryczna i praktyczna. To osoba o wielu pasjach; począwszy od content marketing przez muzykę, aż po trenowanie Krav Magi. Czytając nasze teksty masz pewność, że wkładamy w to całe swoje serce, abyś mógł dzięki naszej wiedzy rozwijać swoje kompetencje i osiągnąć sukces zawodowy.