O czym rozmawiać? 9 trików na podtrzymanie rozmowy z każdym
UMIEJĘTNOŚCI
Ile razy odbyłeś rozmowę, która zaczynała się od pytania „co tam?”, a po odpowiedzi „spoko, wszystko okej” następowała grobowa cisza? Pewnie doskonale znasz uczucie kompletnej pustki w głowie, tej chwili, w której zupełnie nie masz pojęcia o czym rozmawiać i jakie pytania zadawać, aby nawiązać swobodną dyskusję.
Nie martw się. Istnieje sposób, aby wyeliminować niezręczną ciszę. Poniżej znajdziesz kilka prostych podpowiedzi, które pomogą Ci zadawać lepsze pytania. A to oznacza, że wymiana zdań w końcu przestanie urywać się po pierwszej odpowiedzi i zamieni się w wartościowy dialog, którego podtrzymanie już nie będzie sprawiało Ci większych trudności. Wystarczy tylko, abyś podążał za tymi kilkoma radami.
1 Zadawaj pytania, które są otwarte
Pytania otwarte generują ciekawsze i bardziej rozbudowane odpowiedzi niż „tak” i „nie”. Dlaczego? Bo pozwalają Twojemu rozmówcy rozwinąć skrzydła i pobudzają jego wyobraźnię.
Przykład: Nie pytaj: „czy lubisz filmy?”. Dostaniesz dużo ciekawszą odpowiedź, jeśli zapytasz: „dlaczego lubisz filmy?”.
2. Częściej pytaj o powód
To najprostszy sposób na pociągnięcie dyskusji dalej.
Przykład: Jeśli zapytasz kogoś: „co najbardziej lubisz w swojej pracy” i uzyskasz odpowiedź „ludzi”, pytaj dalej: „dlaczego ludzi?”. Jeśli rozmówca odpowie, że podoba mu się to, że wszyscy pracują razem i darzą się wzajemnym szacunkiem, zapytaj: „dlaczego sądzisz, że tak jest?”. Pytania, które polegają na powtarzaniu odpowiedzi są bardzo łatwe do zastosowania i często mogą popchnąć dyskusję na dużo wyższy poziom.
3. Pytaj o szczegóły, unikaj ogółów
Pytania, które dotyczą detali skutkują tym, że uzyskasz odpowiedź, która nie jest ogólna, przewidywalna i krótka.
Przykład: Nie pytaj: „co było ciekawego w podróży?”. Zamiast tego zanurz się trochę głębiej w temat i zapytaj: „ jeśli miałbyś wspomnieć jedno najciekawsze wydarzenie z wycieczki, co by to było”?
4. Pytaj o reakcje i emocje
Staraj się pytać o rzeczy, które pozwolą Twojemu rozmówcy odnieść się do emocji lub doświadczeń z jego życia – co go zaskoczyło, było wyzwaniem, zmieniło jego sposób patrzenia na świat.
Przykład: Nie pytaj: „jak to jest być lekarzem?”. Zamiast tego spróbuj: „jaka była najbardziej zaskakująca rzecz, którą odkryłeś będąc lekarzem?”.
5. Staraj się doprecyzowywać odpowiedzi
Jeśli zadajesz pytanie – rób to uważnie, i słuchaj do odpowiedzi. To pozwoli Ci wejść dalej i głębiej drążyć temat.
Przykład: Jeśli rozmówca odpowie Ci, że najbardziej zaskakującą, dla niego, rzeczą w byciu lekarzem jest to, jak ludzie czują się źle i obco w szpitalu, kontynuuj temat i zapytaj: „co robisz, aby ludzie mogli poczuć się lepiej?”.
6. Pytaj o naukę
Jeśli prowadzisz rozmowę po to, aby się czegoś dowiedzieć lub nauczyć, nie bój się pytać o wiedzę, którą zdobył Twój rozmówca.
Przykład: Zadawaj pytania w stylu: „czego nauczyłeś się pracując z tym klientem?”, „czy istnieje coś, o czym wolałabyś wiedzieć, zanim rozpoczęłaś z nimi współpracę?”, „jaką radę miałbyś dla tych, którzy chcieliby podążać Twoimi śladami?”.
7. Pytaj o historię, anegdoty
Nie wiesz o czym rozmawiać? Pytaj o historie! Najbardziej interesujące informacje znajdziesz w opowieściach więc miej je na uwadze zadając komuś pytanie.
Przykład: Nie pytaj: „jak to jest być nauczycielem?”, zamiast tego zapytaj o jakąś najbardziej zaskakującą historię, która zdarzyła się w klasie lub miała miejsce podczas wycieczki szkolnej.
8. Dopytuj jak dziecko
Jeśli nie do końca nadążasz za rozmówcą, coś jest dla Ciebie niejasne lub w ogóle tego nie rozumiesz, zapytaj tą osobę o to, w jaki sposób wytłumaczyłaby to dziecku lub komuś z zerowym doświadczeniem.
Przykład: Zamiast pytać: „czy możesz mi jeszcze raz wytłumaczyć co wyróżnia ten produkt?” spróbuj: „ jak wytłumaczyłbyś tę cechę osobie, która nigdy nie miała z czymś takim do czynienia?”.
9. Zapytaj o co jeszcze możesz zapytać
Jeśli już wyczerpałeś limit swoich pytań, daj drugiej osobie szansę i zapytaj, czym jeszcze możesz być zainteresowany. Na pewno dostaniesz wskazówkę.
Przykład: „czy coś mnie ominęło? Jakie jest pytanie, które chciałabyś, aby zostało Ci zadane, ale jeszcze nikt na nie nie wpadł?”
Już wiesz o czym rozmawiać i jak prowadzić dyskusję. Gdy tylko zastosujesz jedną lub więcej z powyższych podpowiedzi, możesz być przekonany o tym, że rozmowa nie tylko będzie lekka i przyjemna, ale również ciekawa i długa.
Nie masz dość? Poznaj kilka zdań, które uratują każdą rozmowę.
Przetłumaczone z języka angielskiego: https://www.themuse.com/advice/9-simple-tips-thatll-make-people-want-to-talk-to-you-more