5 darmowych sposobów na rozwój osobisty

przez Joanna Leńczuk

UMIEJĘTNOŚCI

Wielu ludzi na co dzień zadaje sobie prozaicznie proste pytanie – czym jest rozwój osobisty i jak tak właściwie go osiągnąć? W moim odczuciu, to nic innego jak tylko ciągłe samodoskonalenie. Istnieje stosunkowo dużo skutecznych sposobów, by osiągnąć ten cel. To wszystko jednak kosztuje. Szkolenie z negocjacji biznesowych – 2 370 zł, z doskonalenia wystąpień publicznych – 1 970 zł, z zarządzania sobą w czasie – 1 370 zł. Kwoty za udział w profesjonalnych szkoleniach i warsztatach są wygórowane. W obecnych czasach można jednak wykorzystać bogactwo możliwości, które oferuje dostęp do Internetu.  Tam natomiast znaleźć można cenne i praktyczne wskazówki oraz darmowe sposoby i metody na rozwój osobisty.

1. Zmotywuj się! – TED

Żeby pozyskać motywację na starcie, warto odwiedzić stronę TED, dzięki której możemy poszerzyć swoją wiedzę na temat techniki i technologii, kultury, nauk społecznych czy po prostu znaleźć motywację do dalszego rozwoju osobistego lub swojej przyszłości. Wśród prelegentów TEDa przewinęło się wiele wielkich nazwisk, takich jak m.in. : Bill Clinton, Bill Gates czy Stephen Hawking. Atutem TEDa jest to, że publikowane video zazwyczaj nie trwa dłużej niż 20 minut, dzięki czemu jesteśmy w stanie obejrzeć je w wolnej chwili, np. jadąc tramwajem do pracy czy na uczelnię.

2. Naucz się! – Coursera

Czujesz, że przedmioty na studiach nie do końca odpowiadają twoim zainteresowaniom, a uczelnia odbiega poziomem nauczania od Oxfrodu czy Harvardu? Wiesz czym jest rozwój osobisty, ale nie wiesz jak masz go osiągnąć w obecnej sytuacji? Rozwiązanie możesz znaleźć na stronie Courseramiejscu, w którym dostępne są kursy, prowadzone przez profesorów m.in. z Uniwersytetu Stanforda, nowojorskiej Columbii czy Cambridge. Na stronie prezentowane są nagrania wykładów, jest również możliwość prowadzenia dyskusji z innymi kursantami. Każdy z uczestników, który spełni wszystkie ustalone zasady, otrzymuje na zakończenie dyplom potwierdzający uczestnictwo w kursie. Tematyka kursów jest różnorodna, więc każdy znajdzie coś w kręgu swoich zainteresowań.

3. Zacznij mówić! – Aplikacje do nauki języków obcych

Według raportu przygotowanego przez praca.pl w ubiegłym roku ponad 40% wszystkich ogłoszeń o pracę wymagało znajomości angielskiego. Dlatego warto stale rozwijać znajomość języków obcych, wykorzystując do tego aplikacje mobilne.

  • Duolingo, dzięki któremu razem z zieloną sówką można uczyć się nowych słów, głównie poprzez budowanie zdań. Wartościowy jest również dostęp do prawidłowej wymowy oraz fakt, że za poświęcenie aplikacji ok. 15 minut dziennie dostaje się punkty, co z kolei wpływa na naszą motywację.
  • Memrise, opiera się na idei „zasadzenia” słówek w naszych głowach. Oprócz poznawania nowych słów, ważne są też lekcje powtórkowe, które pozwalają, żeby wyrażenia trafiły do naszej pamięci długotrwałej. Cała aplikacja ma formę gry, gdzie przechodzimy kolejne poziomy poprzez odgadywanie słów, wybieranie i wpisywanie poprawnych zwrotów. Przyjemna i prosta forma, która nie wymaga poświęcenia na naukę więcej niż 10 minut dziennie.
  • języki obce-STAPLERFiszki, w oryginalnej – papierowej wersji to karteczki z wypisanymi po obu stronach zwrotami w różnych językach, które pomagają utrwalać słownictwo. Dzięki aplikacjom Fiszoteka czy Anki nauka z fiszek jest łatwiejsza, ponieważ wszystkie karteczki znajdują się w naszym telefonie lub tablecie. Można korzystać z materiałów udostępnionych przez innych użytkowników albo samemu stworzyć swoją własną bazę słówek.
  • Hello Talk, pozwalające zdobyć nam nie tylko bierną znajomość języka, ale również ułatwia komunikowanie się z native speakerami, dzięki przeprowadzaniu rozmów na czacie. Wysyłanie wiadomości głosowych i możliwość poprawiania na bieżąco błędów rozmówcy jest dodatkowym atutem tej aplikacji.

 

4. Przejdź się!- Gdzie warto chodzić?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest rozwój osobisty, musisz wykazywać proaktywną postawę. Przejmij inicjatywę, zacznij działać, odwiedzaj pewne miejsce. Jakie? Otóż w sieci można znaleźć multum wartościowych informacji odnośnie tego, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu.

  • Na uczelniach działa wiele kół naukowych, które prześcigają się w organizowaniu szkoleń, spotkań ze znanymi osobami czy paneli dyskusyjnych. Najprostszą opcją na dowiedzenie się o takim spotkaniu jest sprawdzenie profilu na Facebooku, gdzie większość takiego typu organizacji zamieszcza swoje wydarzenia.
  • Grupa Toastmasters, dzięki której można nauczyć się publicznego występowania i nabrać swobody wypowiedzi. Umiejętności przywódcze i oratorskie szlifowane są na cyklicznych, zazwyczaj cotygodniowych, spotkaniach. Obecnie w całej Polsce, w różnych miastach, działają 52 kluby, spośród których można wybrać ten najbliższy naszemu miejscu zamieszkania.
  • Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, kolejne warte odwiedzenia miejsce, których 50 jednostek działa na większości uczelni w Polsce. Ich działalność dostarcza pomoc w założeniu własnego, często pierwszego, biznesu w najłatwiejszy, najszybszy i najmniej ryzykowny sposób. Warto zainteresować się tematem, ponieważ AIP prowadzą wartościowe szkolenia, tak samo zresztą jak ma to miejsce w przypadku Akademickiego Centrum Kariery, które działa na większości uczelni. Centra Kariery dostarczają szkolenia, które koncentrują się głównie na kompetencjach miękkich, przydatnych zwłaszcza przy poszukiwaniu pracy.

5. Działaj! – I planuj swój czas

Wśród natłoku wydarzeń, szkoleń i nauki łatwo się pogubić, dlatego na koniec podajemy przykłady 3 aplikacji, które pomogą w zarządzaniu sobą w czasie.

  • Google Calendar, intuicyjny i przejrzysty kalendarz, który dzięki możliwości dodawania przypomnień, kolorystycznego zaznaczania ważnych wydarzeń i tworzenia kilku kalendarzy jest funkcjonalny. Dodatkową opcją jest zapraszanie osób związanych z konkretnym wydarzeniem, dzięki czemu są one już powiadomione np. o spotkaniu czy szkoleniu.
  • Todoist, skupia się głównie na planowaniu zadań w formie krótkich poleceń. Wystarczy opisać to, co mamy do zrobienia i ustalić datę, a nie uda nam się o tym zapomnieć, ponieważ przypomnienia dostajemy zarówno drogą mailową, jak i w formie powiadomień na telefon. Minimalistyczny wygląd aplikacji pomaga w utrzymywaniu porządku w planowanych do wykonania zadaniach.
  • Remember The Milk, dostępna na wszystkie urządzenia mobilne aplikacja, która pomaga porządkować i zarządzać zadaniami. Oprócz nadawania zadaniom priorytetów można również ustalać powtarzalność wydarzeń, tworzyć listy oraz przeszukiwać nasze zadania.

 

Plusem tych wszystkich rozwiązań jest fakt, że możliwości rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności są dostępne na wyciągnięcie ręki, więc wystarczy tylko po nie sięgnąć.

Joanna Leńczuk

Joanna jako edytor Stapler.pl pracuje nad tym, aby każda porcja wiedzy dla Ciebie była merytoryczna i praktyczna. To osoba o wielu pasjach; począwszy od content marketing przez muzykę, aż po trenowanie Krav Magi. Czytając nasze teksty masz pewność, że wkładamy w to całe swoje serce, abyś mógł dzięki naszej wiedzy rozwijać swoje kompetencje i osiągnąć sukces zawodowy.