4 sposoby, które pomogą Ci zrozumieć w czym jesteś dobry

przez Joanna Leńczuk

UMIEJĘTNOŚCI

Można powiedzieć, że wykonywanie takiej pracy, która jest dla nas pasją to marzenie wielu osób. Jedyny problem tkwi w tym, że czasami rzeczy, o które najbardziej się staramy, nie są jednocześnie rzeczami, które robimy najlepiej.

Ale nie ma co się martwić. Nie oznacza to od razu, że Twoje marzenia są martwe. Oznacza to, że musisz tylko wydedukować jak doprowadzić do ich realizacji – przy użyciu umiejętności, które już posiadasz. Poniżej 4 pytania, na które musisz znaleźć odpowiedź, żeby uczynić to możliwym.

1. Jakie umiejętności pomagają Ci rozwijać się?

Z pewnością w czasie swojego dzieciństwa czy lat szkolnych rozwinąłeś pewne umiejętności, których możesz nie doceniać. Losy każdego z nas są różne, a wczesne lata nie zawsze były idealne i wymarzone. Może niektórzy dorastali w takich okolicznościach, których nie wspominają za dobrze, albo wolą w ogóle ich nie wspominać. Paradoksalnie jednak takie trudne sytuacje mogły wpłynąć pozytywnie na młodego człowieka – zahartować go.

Oczywiście, nie jest tak, że tylko życiowa trauma pomoże nam zbudować swoją silną pozycję (i że zawsze każdy będzie umiał sobie poradzić z problemem w taki sposób, żeby umocnić się dzięki niemu). Innym przykładem jest np. proaktywność, którą rozumiem w tym momencie, jako chęć podejmowania nowych wyzwań. Wróćmy jeszcze na chwilę do dzieciństwa – jak myślisz, co dały Ci te wszystkie przedstawienia, w których brałeś udział, debaty, dyskusje, itd.? Może to właśnie wtedy rozwinąłeś swoje umiejętności retoryczne?

Bagaż doświadczeń to najlepsza rzecz dla naszego rozwoju. Jeżeli dałeś radę pokonać przeciwności, które spotykałeś na swojej drodze, to znaczy, że nabyłeś też umiejętności tj: odwaga, wytrwałość, może dobra komunikacja. Pomyśl o sytuacjach, które były dla Ciebie wyzwaniem – czy jest pomiędzy nimi jakaś nić powiązania? Jeśli jest, to znaczy że jest również coś, w czym jesteś dobry. I wszystko co musisz w tym momencie zrobić, to wydedukować na jakim stanowisku i w jakiej branży te cechy się sprawdzą.

2. Co czyni Cię silnym?

Marcus Buckingham, autor książki Teraz odkryj swoje silne strony, wyjaśnia

Nasze silne strony… domagają się uwagi w najprostszy sposób: używanie ich czyni Cię silnym. Przypomnij sobie chwile, w których czułeś się pełen energii i osiągnąłeś sukces. Takie momenty są kluczowe, aby uczynić Cię silniejszym.

Kiedy czujesz się przytłoczony, równocześnie też chcesz poczuć, że masz wszystko pod kontrolą. Właśnie to kontrolowanie sprawia, że czujesz się silny i motywuje Cię do działania. Musisz zidentyfikować, co czyni Cię silnym i kolejno skupić się na tym, a staniesz się szczęśliwszy i rozwiązywanie problemów będzie przychodziło Ci z łatwością.

3. Co wyróżniało Cię, gdy byłeś dzieckiem?

Jako dzieci robiliśmy to, co uwielbialiśmy robić – nawet jeśli nasze przyzwyczajenia były czasami dziwne. Kiedy powrócisz pamięcią do swoich dziecięcych lat, to całkiem prawdopodobne jest to, że odkryjesz jakiś wrodzony talent. Może była to niezwykła łatwość zapamiętywania dużych partii materiałów, może talent aktorski? A może byłeś znany z tego, że potrafiłeś rozwiązać każdy konflikt, miałeś zdolności przywódcze i organizatorskie?

Czy jest coś, co wyróżniało Cię, gdy byłeś dzieckiem? Więc dlaczego nie uczynić z tej cechy swojej supermocy.

4. Jakie komplementy masz w zwyczaju ignorować?

Większość ludzi zbyt często ma tendencję do ignorowania swoich mocnych stron. Bo kiedy robi się coś odruchowo dobrze, to jest to też łatwe do przeoczenia. Dlatego słuchaj uważnie komplementów, zwłaszcza jeżeli zazwyczaj masz tendencję do ignorowania ich. A może niektóre pochlebne słowa słyszałeś już tak wiele razy, że masz ich po prostu dosyć. Niedobrze… Dlaczego ludzie nie potrafią docenić się za swoją ciężką pracę?

Tendencja na ignorowanie czy zaprzeczanie komplementom jest zrozumiała, ale patrząc z perspektywy rozwoju kariery, należy pamiętać o swojej wartości i mocnych stronach. Czy może właśnie uświadomiłeś sobie, że bagatelizujesz swoje mocne strony? Pamiętaj, że aby odkryć w czym jesteś dobry, bardzo przydatne może być zdanie osób, które Cię znają, bo patrzą oni na Ciebie z innej perspektywy.

Źródło: https://www.themuse.com/advice/4-ways-to-figure-out-what-youre-good-at-not-just-what-youre-passionate-about

 

Joanna Leńczuk

Joanna jako edytor Stapler.pl pracuje nad tym, aby każda porcja wiedzy dla Ciebie była merytoryczna i praktyczna. To osoba o wielu pasjach; począwszy od content marketing przez muzykę, aż po trenowanie Krav Magi. Czytając nasze teksty masz pewność, że wkładamy w to całe swoje serce, abyś mógł dzięki naszej wiedzy rozwijać swoje kompetencje i osiągnąć sukces zawodowy.