4 proste sposoby na obudzenie w sobie lidera

przez Joanna Leńczuk

UMIEJĘTNOŚCI

Nawet jeśli nie znalazłeś nigdy dostosowanej do swoich potrzeb ścieżki lub podpowiedzi, jak rozwinąć w sobie cechy lidera, uwierz, że istnieje wiele różnych sposobów, aby to zrobić. Bo bycie liderem nie jest równoznaczne z posiadaniem odpowiedniego tytułu. Tu chodzi raczej o charyzmę w działaniu, która sprawia, że każdy aspiruje do bycia właśnie taką osobą.   Nieważne gdzie pracujesz i czym się zajmujesz, w każdej chwili możesz wykreować sytuacje, które pomogą Ci rozwinąć się jako lider.

1. Poznaj swój zespół

Każdy dobry lider zna swój zespół od podszewki- potrafi dokładnie określić jego mocne i słabe strony. Traktuje drużynę jako całość, ale wie, że składają się na nią konkretne indywidualności. Potrafi dobrać do projektu odpowiednie osoby, które niczym puzzle wzajemnie się uzupełniają w działaniu.   Rozmawiaj, buduj więzi, spróbuj naprawdę poznać firmę w której pracujesz – jej historię, wartości, najmniejsze komórki, pracowników.   Jeśli zwykła rozmowa przychodzi Ci z trudem lub jesteś bardzo zajęty, zaplanuj sobie w kalendarzu czas, aby upewnić się, że podczas lunchu lub w drodze po kawę  znajdziesz chwilę, aby porozmawiać z kimś, kogo nie znasz zbyt dobrze.

2. Pomagaj

Zauważyłeś kogoś, kto jest ostatnio przytłoczony ilością obowiązków lub stres utrudnia mu skupienie się na zadaniach? Zaoferuj swoją pomoc, wytłumacz co może dodatkowo zrobić. Nieważne, jakie miejsce w hierarchii zajmujesz – pokaż, że jesteś częścią zespołu i pamiętaj – wszyscy pracujecie dla jednego celu.   Jeśli koledzy zaczną szukać w Tobie wsparcia i pomocy, staniesz się dla nich nie tylko autorytetem, ale również bardzo dobrym przyjacielem. Dodatkowo nauczysz się wiele o komunikacji, współpracy, a Twoi koledzy docenią Cię tak bardzo, że być może w przyszłości wytypują na ich lidera właśnie Ciebie.

3. Przejmij inicjatywę

Im więcej działasz, tym więcej uczysz się o swoim miejscu pracy i o tym, co samą pracę przyspiesza. Jeśli zauważysz jakieś drobne niedociągnięcia, możesz przejąć inicjatywę i zaproponować rozwiązania. Być może niektóre z nich zostaną uznane za wartościowe i przydatne na dłuższą metę. Rozpiszesz nowe szkolenie lub pomożesz komuś początkującemu w obsłudze programu – nieważne. Liczy się to, że wszystkie te działania pokazują Twojemu szefowi, że potrafisz wziąć sprawy w swoje ręce.

4. Proś o więcej

Jeśli pod koniec dnia czujesz niedosyt, wydaje Ci się, że nie rozwijasz się tak intensywnie jak byś tego chciał – porozmawiaj o tym ze swoim szefem. Przygotuj się merytorycznie – pomyśl czego oczekujesz, co chciałbyś zmienić, w jaki sposób możesz osiągnąć swój cel. Nie nastawiaj się negatywnie. Prawdopodobnie wraz z przełożonym znajdziecie wspólne, satysfakcjonujące obie strony, rozwiązanie.  

Przetłumaczono z języka angielskiego; Oryginalny tytuł: ”4 Easy Ways Anyone Can Start Developing Leadership Skills at Work”, themuse.com

Joanna Leńczuk

Joanna jako edytor Stapler.pl pracuje nad tym, aby każda porcja wiedzy dla Ciebie była merytoryczna i praktyczna. To osoba o wielu pasjach; począwszy od content marketing przez muzykę, aż po trenowanie Krav Magi. Czytając nasze teksty masz pewność, że wkładamy w to całe swoje serce, abyś mógł dzięki naszej wiedzy rozwijać swoje kompetencje i osiągnąć sukces zawodowy.