3 rzeczy, które tracisz jeśli nudzi Cię praca

przez Joanna Leńczuk

UMIEJĘTNOŚCI

Okłamywałbyś się twierdząc, że nigdy nie wszedłeś do pracy z myślą „ nie lubię tego co robię, ale póki co jest okej”. Możesz również pomyśleć, że skoro nie jest tak, że nienawidzisz tego co robisz całkowicie, to nie jest aż tak źle.   Oczywiście, nie każdy bezgranicznie kocha pracę, ale jeśli na myśl o niej nie czujesz żadnej ekscytacji, to prawdopodobnie popełniasz kilka błędów, które mogą kosztować Cię utratę pozycji, którą w przyszłości mógłbyś pokochać.

1. Zbyt łatwo odrzucasz okazje do nawiązania kontaktów biznesowych

Część z Was może płoszyć każda sytuacja, która ingeruje w schemat pracy, czy uderza w pewną rutynę rządzącą firmą. Są też osoby, które nie mają żadnej motywacji, aby nawiązywać kontakty poza miejscem pracy.   W obu przypadkach, osoby, które czują się tylko OK ze swoim dotychczasowym zajęciem mają tendencję do odrzucania okazji. „To nie ma sensu” - mógłbyś rzec - „po co mam z kimkolwiek iść na kawę, skoro nawet nie chce mi się z nim rozmawiać?”.   Musisz zapamiętać dwie bardzo ważne kwestie na temat networkingu. Po pierwsze, nie sugeruj się opinią innych, że tego typu spotkania ciągną się, trwają w nieskończoność i są stratą czasu. Co jest ważniejsze, unikając takich spotkań, możesz przegapić okazję usłyszenia o dużo ciekawszej i bardziej wartościowej dla Ciebie ofercie pracy.   Oczywiście, nigdy nie masz gwarancji, ale spędzając czas tylko ze sobą, sam sabotujesz możliwość rozwoju własnej kariery zawodowej.

2. Nie szukasz okazji, które mógłbyś wykorzystać

Opowiem Ci, jak wyglądało moje życie, kiedy czułem, że moja praca być może nie jest świetna, ale wystarczająca jak na tamten czas (SPOILER: to nie będzie zbyt ciekawe). Rano szedłem do pracy, robiłem co miałem do zrobienia, zamawiałem kolację z knajpy obok i szedłem spać o niezbyt racjonalnej godzinie. Tyle.   Przez chwilę myślałem, że mogę żyć tą nudną rutyną i nawet czuć przy tym lekką satysfakcję. Jedyny problem tkwił w dźwięczącej wciąż myśli, która sugerowała mi, że przez tę monotonię stracę co najmniej kilka lat. Lubiłem ludzi z którymi pracowałem, ale tamta myśl zadziałała wówczas jak wiadro zimnej wody wylanej na moją na głowę.   Jednak dla wielu osób to jest ekstremalnie niebezpieczna pułapka w którą bardzo łatwo wpaść. Nie mówię, że masz natychmiast, w tej sekundzie rzucić wszystko i szukać każdej możliwej okazji, aby znaleźć pracę, ale jeśli nie będziesz świadomy tego, co dzieje się wokół, zastoisz się, a jedyne co będziesz czuł to marazm.

3. Poddajesz się zbyt łatwo

Czas na chwilę prawdy. Jak często dziękujesz swojej szczęśliwej gwiazdce za to, że masz przynajmniej jakoś w miarę satysfakcjonujące Cię miejsce pracy, ale myślisz jednocześnie, że na więcej to już Cię nie stać? Znam to uczucie zbyt dobrze,i wierz mi lub nie, rozumiem też, jak bardzo jest to dołujące.   Po co miałbyś ryzykować przyzwoitą wypłatę i bezpieczny schemat działania staraniem się o inną posadę? Wiąże się to tylko z wysyłaniem setek aplikacji, które i tak najprawdopodobniej zostaną odrzucone. To zrozumiałe, że zadajesz sobie to pytanie. Masz dużo mniej do stracenia, jeśli siedzisz cicho, nie nadstawiasz swojego karku i nie starasz się o wymarzoną pracę.   Jest to straszne, pełne niepewności i może prowadzić do poczucia, że w tym szukaniu końca nie widać. Jeśli nie czujesz się całkowicie spełniony w tym co robisz, to jesteś winny sobie te poszukiwania i walkę o lepsze jutro. Pamiętaj, że stać Cię na więcej. Możesz znaleźć pracę, która nie jest jedynie „wystarczająco dobra” dla Ciebie.   Jeśli stanowisko, które zajmujesz jest dla Ciebie wygodne i w porządku, dlaczego miałbyś ulec pokusie i szukać czegoś innego? A propos szukania pracy, kiedy dla kogokolwiek to była głównie dobra zabawa? Niemniej, ja jako osoba, która zaryzykowała i finalnie wylądowała w miejscu, które kocha, daję Ci słowo, że warto. Nieważne, czy brakuje Ci motywacji czy pewności siebie, jeśli ja potrafiłem to zrobić, każdy potrafi – i każdy powinien.  

Przetłumaczono z języka angielskiego; Oryginalny tytuł: ”3  career mistakes you're porbably making if you're "Meh" about your job”themuse.com

Joanna Leńczuk

Joanna jako edytor Stapler.pl pracuje nad tym, aby każda porcja wiedzy dla Ciebie była merytoryczna i praktyczna. To osoba o wielu pasjach; począwszy od content marketing przez muzykę, aż po trenowanie Krav Magi. Czytając nasze teksty masz pewność, że wkładamy w to całe swoje serce, abyś mógł dzięki naszej wiedzy rozwijać swoje kompetencje i osiągnąć sukces zawodowy.