Przygotowanie do rekrutacji – proste i skuteczne!
SZUKANIE PRACY
Jeżeli kiedykolwiek brałeś udział w rozmowie rekrutacyjnej na pewno jesteś zaznajomiony z tym pozytywnym uczuciem ekscytacji, kiedy widzisz, że dostałeś e-maila z zaproszeniem na rozmowę. I z drugiej strony jest jednak to uczucie lekkiego podenerwowania i obaw, czy na pewno podołasz temu doświadczeniu.
Nie ma co panikować. Masz w rękawie naprawdę sporo zasobów, które pomogą Ci przez to wszystko przejść. W sieci obecnie można znaleźć wiele informacji na temat firmy, do której aplikujesz, a Twoim przewodnikiem powinien stać się opis stanowiska. Dodatkowo podążaj za krokami opisanymi poniżej.
Jeśli nie wysłałeś jeszcze CV, poczytaj o 20 zasadach jak napisać świetne CV!
1. Stwórz przykładowe pytania na rozmowie i ćwicz odpowiadanie na nie
Najbardziej oczywistym sposobem na jak najlepsze przygotowanie się przed rozmową rekrutacyjną jest przemyślenie jakie pytania mogą zostać Ci zadane. Popatrz na to z takiej perspektyw – jeżeli opis stanowiska mówi o umiejętności pracy w zespole, możesz łatwo przekształcić to w potencjalne pytanie, które może być zadane na rozmowie: Opowiedz mi o swoich doświadczeniach z pracą w zespole. Przejdź przez całość opisu stanowiska i przekształć wszystkie wymagania w potencjalne pytania. Następnie zacznij ćwiczyć odpowiadanie na nie, najlepiej rób to na głos i przed lustrem.
2. Pomyśl o trafnych przykładach i historiach
Całkiem sprytnym zagraniem jest posiadanie przygotowanych kilku historii, które przydadzą się do odpowiedzenia na pytania związane z Twoim zachowaniem. I wiesz co? Tutaj znowu z pomocą przychodzi nam znowu opis stanowiska, ponieważ możesz wydedukować na jego podstawie, jakie historie są właściwe do opowiedzenia. Użyj tego jako listy i przejdź po niej, punkt po punkcie i dopasuj anegdoty do każdej z cech bądź wymaganej umiejętności.
3. Przygotuj pytania do zadania na koniec rozmowy
Opis stanowiska porusza większość ważnych zagadnień związanych z pracą, ale nie wyczerpuje każdego z aspektów. To zaskakujące, ale właśnie to może Ci pomóc. Jeśli jest coś, co uważasz za niejasne czy wymagające wyjaśnienia, to właśnie o to powinieneś zapytać pod koniec rozmowy rekrutacyjnej. Skorzystaj również z listy 50 dobrych pytań podczas rozmowy rekrutacyjnej i zaprezentuj fakt, że solidnie się do tej rozmowy przygotowałeś.
Wniosek jest prosty – gdy następnym razem będziesz przygotowywał się do rozmowy, nie zapomnij o tym, żeby dobrze przeanalizować opis stanowiska. W tym krótkim dokumencie drzemie spory potencjał, który pozwoli zaprezentować się jako profesjonalista.
Tłumaczenie z: The Muse " The secret weapon that job seekers always ignore when prepping for an interviewjob seekers always ignore when prepping for an interview"