Przygotowanie do rekrutacji – proste i skuteczne!

przez Joanna Leńczuk

SZUKANIE PRACY

Jeżeli kiedykolwiek brałeś udział w rozmowie rekrutacyjnej na pewno jesteś zaznajomiony z tym pozytywnym uczuciem ekscytacji, kiedy widzisz, że dostałeś e-maila z zaproszeniem na rozmowę. I z drugiej strony jest jednak to uczucie lekkiego podenerwowania i obaw, czy na pewno podołasz temu doświadczeniu.

Nie ma co panikować. Masz w rękawie naprawdę sporo zasobów, które pomogą Ci przez to wszystko przejść. W sieci obecnie można znaleźć wiele informacji na temat firmy, do której aplikujesz, a Twoim przewodnikiem powinien stać się opis stanowiska. Dodatkowo podążaj za krokami opisanymi poniżej.

Jeśli nie wysłałeś jeszcze CV, poczytaj  o 20 zasadach jak napisać świetne CV!

1. Stwórz przykładowe pytania na rozmowie i ćwicz odpowiadanie na nie

Najbardziej oczywistym sposobem na jak najlepsze przygotowanie się przed rozmową rekrutacyjną jest przemyślenie jakie pytania mogą zostać Ci zadane. Popatrz na to z takiej perspektyw – jeżeli opis stanowiska mówi o umiejętności pracy w zespole, możesz łatwo przekształcić to w potencjalne pytanie, które może być zadane na rozmowie: Opowiedz mi o swoich doświadczeniach z pracą w zespole. Przejdź przez całość opisu stanowiska i przekształć wszystkie wymagania w potencjalne pytania. Następnie zacznij ćwiczyć odpowiadanie na nie, najlepiej rób to na głos i przed lustrem.

2. Pomyśl o trafnych przykładach i historiach

Całkiem sprytnym zagraniem jest posiadanie przygotowanych kilku historii, które przydadzą się do odpowiedzenia na pytania związane z Twoim zachowaniem. I wiesz co? Tutaj znowu z pomocą przychodzi nam znowu opis stanowiska, ponieważ możesz wydedukować na jego podstawie, jakie historie są właściwe do opowiedzenia. Użyj tego jako listy i przejdź po niej, punkt po punkcie i dopasuj anegdoty do każdej z cech bądź wymaganej umiejętności.

3. Przygotuj pytania do zadania na koniec rozmowy

Opis stanowiska porusza większość ważnych zagadnień związanych z pracą, ale nie wyczerpuje każdego z aspektów. To zaskakujące, ale właśnie to może Ci pomóc. Jeśli jest coś, co uważasz za niejasne czy wymagające wyjaśnienia, to właśnie o to powinieneś zapytać pod koniec rozmowy rekrutacyjnej. Skorzystaj również z listy 50 dobrych pytań podczas rozmowy rekrutacyjnej i zaprezentuj fakt, że solidnie się do tej rozmowy przygotowałeś.

Wniosek jest prosty – gdy następnym razem będziesz przygotowywał się do rozmowy, nie zapomnij o tym, żeby dobrze przeanalizować opis stanowiska. W tym krótkim dokumencie drzemie spory potencjał, który pozwoli zaprezentować się jako profesjonalista.

  Tłumaczenie z: The Muse " The secret weapon that job seekers always ignore when prepping for an interviewjob seekers always ignore when prepping for an interview"

Joanna Leńczuk

Joanna jako edytor Stapler.pl pracuje nad tym, aby każda porcja wiedzy dla Ciebie była merytoryczna i praktyczna. To osoba o wielu pasjach; począwszy od content marketing przez muzykę, aż po trenowanie Krav Magi. Czytając nasze teksty masz pewność, że wkładamy w to całe swoje serce, abyś mógł dzięki naszej wiedzy rozwijać swoje kompetencje i osiągnąć sukces zawodowy.