Rozmowa kwalifikacyjna – jak nie dać na niej plamy?

przez Adam Łopaciuk

SZUKANIE PRACY

Przed Tobą ważny dzień i zastanawiasz się pewnie nad tym, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.  Pomożemy Ci zminimalizować stres do tego stopnia, aby spotkanie z rekruterem było dla Ciebie okazją do jak najbardziej korzystnej prezentacji Twojej osoby.

Zbierz fakty

Napisałeś dobre CV, które zagwarantowało Ci telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną? Gratuluję! Stoisz przed szansą dostania pracy, którą z różnych przyczyn jesteś zainteresowany. W jaki sposób skutecznie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, zwiększając swoje szanse na pozytywne przejście przez interview? Na początku trzeba przede wszystkim zebrać fakty -na temat swoich planów i oczekiwań zawodowych oraz firmy, gdzie wybierasz się na rozmowę. Dowiedz się jak najwięcej o sposobie rekrutacji na stanowisko, o które się ubiegasz, tak aby wykluczyć możliwość zaskoczenia Cię w trakcie rozmowy.

Grunt to odpowiednie podejście

Rozmowa kwalifikacyjna nie jest okazją do zadawania Ci cierpień i tortur. Nie jest też po to, by Cię zestresować. To nie przesłuchanie. Służy ona tylko i wyłącznie sprawdzeniu czy odpowiadasz na dane stanowisko, o które się ubiegasz. Potraktuj ją więc jako szansę, dzięki której, możesz zmienić swoją sytuację zawodową. Jest to okazja do jak najbardziej korzystnego zaprezentowania swojej osoby. Osoba, która prowadzi spotkanie jest po to, aby pomóc wydobyć z Ciebie istotne informacje, pozwalające dostrzec Twój potencjał.  Jeśli chcesz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, upewnij się, że zrobiłeś to tak, że rekruter szybko otrzyma komunikat „jestem odpowiednią osobą na to stanowisko”.

Wyeliminuj nieznane i losowe zdarzenia 

  1. Ustal co jest dla Ciebie istotne w pracy (atmosfera, zarobki, możliwość rozwoju – awansu, stabilny pracodawca, etc.) i gromadź informacje o swoim przyszłym pracodawcy za pomocą tych filtrów.
  2. Zbierz informacje o firmie, jej polityce, wynagrodzeniu, atmosferze w pracy, możliwości awansu i na temat wszystkich istotnych spraw, które są dla Ciebie ważne w pracy. Jeśli czegoś nie wiesz, przygotuj sobie listę pytań do zdania na rozmowie kwalifikacyjnej.
  3. Dowiedz się jak najwięcej o specyfice pracy, o którą się ubiegasz. Czy nadajesz się do niej i odnalazłbyś się w niej? Potrafiłbyś ją wykonywać? Interesuje Cię? Czy spełnia ona Twoje oczekiwania lub jest szczeblem w karierze, dzięki któremu kolejna praca będzie je spełniać?
  4. Odnajdź w swoim życiu, doświadczeniu zawodowym sytuacje, prace, obowiązki, które prezentują Cię jako osobę odpowiednią do tej pracy. Wypisz je. Naucz się o nich opowiadać.
  5. Przygotuj sobie odpowiedzi na typowe pytania, które mogą pojawić się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.
  6. Postaraj się przewidzieć, o co będą Cię pytać. Mogą to być pytania o specyficzne doświadczenie na podobnych stanowiskach, o trudności w dotychczasowej pracy, pytania branżowe.
  7. Zidentyfikuj obszary i pytania, z którymi masz problem, lub które są po prostu Twoimi słabymi stronami. Po ich sprecyzowaniu, musisz znaleźć odpowiednie wytłumaczenie czy narrację, która wyjaśni co było przyczyną takiego stanu rzeczy lub będzie odpowiedzią na pytanie, które sprawia Ci trudność.
  8. Zarezerwuj wcześniej odpowiednią ilość czasu, bądź na miejscu przed czasem rozmowy. Lepiej poczekać na spotkanie kilkanaście minut, niż przekładać je z powodu problemów z dotarciem na miejsce.

Im więcej zaplanujesz i mniej zostawisz przypadkowi, losowi i niewiadomej, tym lepiej będziesz przygotowany do rozmowy i tym mniej będziesz zestresowany, co zredukuje możliwość popełnienia przez Ciebie błędu. Czy zagwarantuje Ci to pracę? Niekoniecznie, ponieważ ostateczna decyzja jest wypadkową szeregu innych czynników, również od Ciebie niezależnych, ale sprawi, że zrobisz wszystko, co w Twojej mocy, a tym samym znacząco zwiększysz swoje szanse na jej otrzymanie. Korzystne zaprezentowanie na rozmowie kwalifikacyjnej jest wyłącznie kwestią praktyki i wcześniejszego przygotowania.

Czy warto chodzić na rozmowy kwalifikacyjne o pracę, do której się nie nadajesz, którą nie jesteś zainteresowany, co do której wiesz, że i tak jej nie podejmiesz?  

Zależy to głównie od tego czy chcesz rozwinąć lub doskonalić umiejętności społeczne związane z poszukiwaniem pracy. Jakiekolwiek rozmowa kwalifikacyjna, nawet w sprawie pracy, o której wiesz że jej nie podejmiesz, jest doskonałym polem do treningu swoich zachowań w trakcie takiego spotkania: pewności siebie, asertywności i umiejętności negocjacji warunków finansowych, opanowania, spokoju wypowiedzi, umiejętności redukcji stresu.

Uczestnictwo w wielu rozmowach kwalifikacyjnych jest również sposobem na obniżenie stresu z nią związanej. Już poprzez częste uczestnictwo w rozmowach kwalifikacyjnych (bez dodatkowej pracy nad sobą) stres związany z tymi wydarzeniami obniża się – bierzesz udział w czymś, co jest dla Ciebie niekomfortowe a poprzez te doświadczenie stępisz swoje nieprzyjemne reakcje na tę stresującą sytuację. Chodząc na takie spotkania możesz niezobowiązująco ćwiczyć to, jak zachowasz się podczas właściwej rozmowy kwalifikacyjnej.

Podsumowując, przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej zależy to od tego, czy faktycznie chcesz nauczyć się, jak opanować stres pojawiający się na rozmowie kwalifikacyjnej, dysponujesz odpowiednią ilością czasu, chcesz poćwiczyć asertywność i umiejętności negocjacyjne. Każdy wysiłek uczyniony w tym kierunku będzie procentować i kumulować się do sumy Twoich działań na rzecz zdobycia wymarzonej pracy. Do każdej rozmowy kwalifikacyjnej przygotuj się solidnie i rzetelnie, każda z nich jest przecież jednym z etapów, który należy pomyślnie przejść, aby tę pracę dostać.

Adam Łopaciuk

Psycholog. Absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Prowadził warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu umiejętności miękkich. Mentor w programie Mentorskim w SWPS. Doradca zawodowy w  projekcie dotyczącym rozwoju osobistego – Sięgaj Wyżej. Odbył praktyki na oddziale psychiatrycznym w Szpitalach Bielańskim oraz Szpitalu Bródnowskiego w Warszawie. Pasjonat muzyki i literatury. Uwielbia pisać, a także dzielić się swoją wiedzą, pomagając przy tym innym.