„Proszę opowiedzieć mi coś o sobie” – pierwsze pytanie rekrutacyjne

przez Joanna Leńczuk

SZUKANIE PRACY

Pytania rekrutacyjne to jedna z tych rzeczy, których boimy się najbardziej podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dobrze, więc proszę odpowiedzieć mi coś o sobie. To pytanie pewniak. Zostanie zadane zaraz na początku rozmowy rekrutacyjnej. Z pozoru wydaje się banalne, przecież znamy siebie samych tyle lat, ale gdy przychodzi do wyartykułowania sensownej odpowiedzi, która przedstawi Cię w odpowiednim świetle, to robi się mały problem.

Jak sprawić, żeby nie zabrzmieć przesadnie skromnie albo z drugiej strony zbyt wyniośle? Jakie informacje uznać za godne podzielenia się nimi? Nie tylko żeby zbudować dobrą relację z osobą rekrutującą, ale również zaprezentować się jako profesjonalista.

Pytanie to może być dla niektórych trudne ze względu na to, że chcą powiedzieć zbyt dużo. Nie chodzi o to, żeby opowiadać całą historię swojego życia, wspominając zamierzchłe czasy podstawówki, liceum ani też nie służy do przechodzenia przez każdy punkt w Twoim CV i opowiadania dokładnie o nim. Rekruter oczekuje raczej odpowiedzi, która przekona go, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko i nie trafiłeś na tę rozmowę przypadkowo.

Prostym rozwiązaniem tego problemu jest użycie formuły teraźniejszość – przeszłość – przyszłość. Dzięki przejściu przez te wszystkie etapy pokazuje się swoje doświadczenia i umiejętności, ale również cel, dla którego uczestniczy się w rozmowie rekrutacyjnej. Pamiętaj jednak, żeby skupić się tylko na najbardziej adekwatnych  i wartościowych informacjach. Najlepiej będzie jednak zaprezentować to na przykładzie:

Jestem studentem ostatniego roku Ekonomii, ale jednocześnie pracuje w agencji marketingowej. Wcześniej odbyłem praktyki w dużej korporacji, gdzie poprawiłem swoje umiejętności analityczne. Zdecydowałem jednak wtedy, że chcę swoją przyszłość związać z marketingiem. Dlatego staram się o pracę w Państwa firmie, bo uważam, że to stanowisko da mi szansę rozwoju swoich umiejętności. 

Dzięki takiej odpowiedzi osoba rekrutująca dowiaduje się o tym, co kandydat sobą reprezentuje, jakie są jego wcześniejsze doświadczenia oraz jaką wartość dodaną wniesie w jego karierę stanowisko, o które się ubiega.

Tak więc formułę do zastosowania przy jednym z pierwszych pytań na rozmowie rekrutacyjnej już macie. Powodzenia!

Opowiedz mi o sobie_STAPLER

Źródło: www.themuse.com/advice/4-common-interview-questions-and-4-perfect-answers

Joanna Leńczuk

Joanna jako edytor Stapler.pl pracuje nad tym, aby każda porcja wiedzy dla Ciebie była merytoryczna i praktyczna. To osoba o wielu pasjach; począwszy od content marketing przez muzykę, aż po trenowanie Krav Magi. Czytając nasze teksty masz pewność, że wkładamy w to całe swoje serce, abyś mógł dzięki naszej wiedzy rozwijać swoje kompetencje i osiągnąć sukces zawodowy.