O czym myśli rekruter podczas przeprowadzania rozmowy rekrutacyjnej?

przez Joanna Leńczuk

SZUKANIE PRACY

Niezależnie od tego czy byłeś uczestnikiem rozmów kwalifikacyjnych setki razy czy takie sytuacje możesz policzyć na palcach jednej ręki, to ten moment zawsze jest stresujący. Przecież starasz się nie tylko zaprezentować od jak najlepszej strony, ale równocześnie chcesz rozczytać osobę, która przeprowadza taką rozmowę oraz pozyskać jak najwięcej informacji odnośnie stanowiska, firmy, kultury organizacyjnej, itd.

Gdyby jednak odwrócić role i zapytać o wrażenie towarzyszące rekruterowi w podejmowaniu decyzji, to prawdopodobnie każdy z nich przyznałby, że to nie jest takie łatwe zadanie. Wybór najlepszej osoby jest trudny, zwłaszcza jeśli mocnych kandydatów jest spora liczba. Więc jak możesz przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść? Oczywiście oprócz dobrego przygotowania przed każdą rozmową, przygotowania sobie listy pytań do zadania w trakcie, możesz również dodać próbę wejścia w skórę rekrutera i spróbować przewidzieć  jego myśli i potrzeby. Poniżej przygotowaliśmy listę 5 pytań, które może zadać sobie w głowie osoba przeprowadzająca rozmowę rekrutacyjną.

1. Czy poradzę sobie z tą osobą?

Żaden rekruter nie zatrudni osoby, co do której będzie miał obawy, zwłaszcza odnośnie pracy z nią. W firmach występuje cały przekrój managerów – niektórzy sami podwijają rękawy i zabierają się do pracy i tego samego oczekują od swoich podwładnych, a niektórzy wolą większą kontrolę efektów i będą oczekiwali codziennego podsumowania. Jeżeli wiesz, że na dane stanowisko potrzebna jest osoba zorganizowana i sumienna, to raczej nie zaufasz kreatywnej i nieco chaotycznej duszy.

Więc jeśli rekruter myśli o Tobie w kategoriach dopasowania do firmowej układanki, co możesz w takim momencie zrobić, żeby polepszyć swoją sytuację? Możesz pokazać, że jesteś świetnym słuchaczem poprzez utrzymywanie kontaktu wzrokowego, robienie notatek czy zadawanie pytań. Kilka punktów powinieneś również zanotować, gdy zademonstrujesz swoją chęć do pracy, do zdobywania nowych umiejętności i przyjmowaniu uwag.

2. Czy ta osoba naprawdę rozumie obowiązki na tym stanowisku?

Osoby przeprowadzające rekrutację chcą mieć pewność co do tego, że dasz z siebie wszystko na danym stanowisku, ale także że odrobiłeś swoją pracę domową już przed rozmową rekrutacyjną. Pamiętaj zawsze, żeby przeczytać uważnie opis stanowiska i dopasować Twoje wcześniejsze doświadczenia do umiejętności poszukiwanych przez firmę.

Większość rekruterów zaczyna rozmowę od dość typowych pytań, np.: Czy możesz powiedzieć mi cos o sobie? I jest to bardzo dobrą okazją do pokazania swojego profesjonalizmu już w początkowym etapie.  Przygotuj sobie odpowiedź na to pytania, która ukaże to, że rozumiesz jakie obowiązki na Ciebie czekają. Innym dobrym pomysłem jest zadanie pytania, które pokaże, że zrobiłeś więcej niż przeczytanie opisu stanowiska. Np.  Jakie cele ustalone są na używanie Twittera i jakie środki pomagają w osiągnięciu tego celu? Pokażesz tym samym, że zaproszenie Cię na rozmowę nie jest startą czasu.

3. Czy ta osoba jest podekscytowana pracą tutaj?

Jest to podobny czynnik jak wcześniej opisywane rozumienie obowiązków na konkretnym stanowisku. Tak samo ważne jest pokazanie, że jest się szczerze zainteresowanym podjęciem pracy w tej właśnie firmie. Oczywiście nie należy się łudzić, że każda rozmowa rekrutacyjna będzie miała miejsce w Twojej wymarzonej firmie, jednak postaraj się w każdej możliwość odnaleźć coś interesującego.

Czy ta firma była wymieniona jako jedno z najlepszych miejsc do pracy w Twojej okolicy? Czy dział, do którego aplikujesz zajmuje się tworzeniem innowacyjnych produktów? Czy nazwisko założyciela firmy pojawiało się w poczytnych publikacjach? Poświęć trochę czasu na poszukanie informacji na temat firmy, co z pewnością zaprocentuje podczas rozmowy rekrutacyjnej. A już w samym czasie jej trwania zadaj pytania odnośnie atmosfery w pracy, zespołów w jakich się pracuje czy kultury organizacyjnej. To pokaże, że jesteś chętny do poznania firmy jako całości, że cieszysz się na myśl o pracy w niej.

4. Czy zatrudnienie tej osoby świadczy dobrze o mnie świadczy?

W większości przypadków wyniki pracownika wpływają również na postrzeganie jego przełożonego. Twój przyszły potencjalny szef chce mieć pewność, że jeśli zdarzy się sytuacja, że będzie zmuszony wziąć kilka dni urlopu, to będziesz nadal na fali. Prosta zasada – jeżeli Ty osiągasz wysokie wyniki, to i on wygląda dobrze w oczach innych.

A jaka jest najlepsza droga do przekonania rekrutera, że jesteś godny zaufania? Dowiedz się jakie są cechy, które ceni wśród pracowników. Najłatwiej dowiesz się o tym, gdy po prostu o to zapytasz. Gdy okaże się, że docenia on takie cechy, które Ty sam posiadasz, to nie omieszkaj mu o tym powiedzieć. Np. jeśli dowiesz się, że pracownik tej firmy powinien odznaczać się szczerością, to możesz powiedzieć: Muszę się z tym zgodzić. Zawsze dążę do tego, żeby mój szef i zespół miał wgląd do moich postępów pracy, ilości zadań czy dostępności. Uważam, że płynna komunikacja pozytywnie wpływa na produktywność zespołu. Taka odpowiedź pokazuje, że przywiązujesz wagę do tego, co mówi druga osoba oraz jest dobrym znakiem Twojej postawy w przyszłej pracy.

5. Kiedy jest przerwa na obiad?

Przeprowadzanie rozmów rekrutacyjnych może porządnie człowieka zmęczyć. Nie zdarza się to zawsze, jednak możliwe jest, że myśli rekrutera gdzieś odpłyną. Może być głodny, zmęczony albo rozproszony przez nadchodzący deadline. Oczywiście nie możesz wpływać na zewnętrzne czynniki, które rozpraszają Twojego rozmówcę, ale zdecydowanie możesz spróbować stać się najbardziej interesującą osobą, z którą była w danym dniu przeprowadzana rozmowa kwalifikacyjna. Zadbaj o przygotowanie już przed rozmową – poproś kolegę, abyście przećwiczyli razem najbardziej popularne pytania, obserwuj język swojego ciała, kontroluj ton głosu i treść swoich odpowiedzi. Czy przypadkiem nie uciekasz wzrokiem w dół, gdy się wypowiadasz, albo wszystko mówisz tym samym monotonnym głosem? Jeżeli sam nie czujesz, że Twoje odpowiedzi są interesujące, to nie będą takie dla nikogo innego.

Inna sztuczka do zapamiętania? Staraj się, żeby Twoje odpowiedzi były krótkie ale również świeże. Spora część ludzi ma tendencję do chaotycznych wypowiedzi, zwłaszcza gdy się denerwuje. Pamiętaj o regule w odpowiadaniu na pytania: odpowiedź + przykład + rezultat działań. Np. na pytania Jak zarządzasz swoim czasem? najlepiej odpowiedzieć:

Zarządzam swoim czasem poprzez ustawianie priorytetów dla swoich obowiązków. Jeżeli pracuję nad dwoma projektami jednocześnie, to zawsze zaczynam od tego, który jest bardziej skomplikowany i ma wcześniejszy termin oddania. Takie zachowanie pomagało mi osiągać efektywność w przeszłości. Nie zdarzyło się, abym nie dotrzymał terminu. 

Pamiętaj, że celem samym w sobie nie jest powiedzenie rekruterowi tego, co dokładnie chce usłyszeć. Celem jest próba odpowiedzenia na pytania, albo przynajmniej ułatwienia tego zadania, które osoba przeprowadzająca rozmowę zadaje sobie podczas jej przeprowadzania.   

Źródło: https://www.themuse.com/advice/5-things-a-hiring-managers-probably-thinking-during-your-interview-and-what-to-do-about-it

Joanna Leńczuk

Joanna jako edytor Stapler.pl pracuje nad tym, aby każda porcja wiedzy dla Ciebie była merytoryczna i praktyczna. To osoba o wielu pasjach; począwszy od content marketing przez muzykę, aż po trenowanie Krav Magi. Czytając nasze teksty masz pewność, że wkładamy w to całe swoje serce, abyś mógł dzięki naszej wiedzy rozwijać swoje kompetencje i osiągnąć sukces zawodowy.