Jak aplikować na stanowisko, kiedy nie ma się wymaganego doświadczenia?

przez Joanna Leńczuk

SZUKANIE PRACY

Tak, nareszcie to masz! Znalazłeś! To właśnie wymarzone stanowisko pracy. Ale… zaraz. Patrzysz uważniej i już niestety nie wszystko wygląda tak kolorowo. W sekcji wymagania jest niestety zbyt dużo punktów, których nie spełniasz. Nic nie jest jednak jeszcze przesądzone! Jak dostać pracę bez doświadczenia?

Oczywiście nikt nie chce marnować swojego czasu i aplikować na pozycje, które są realnie poza jego zasięgiem. Da się jednak zauważyć różnicę pomiędzy brakiem realnych umiejętności, czyli po prostu byciem niewykwalifikowanym do wykonywania pewnej pracy, a posiadaniem umiejętności, które można łatwo przetransformować. W tekście poniżej postaramy pomóc Ci w zaprezentowaniu siebie w taki sposób, żeby ewentualne luki w wymaganiach nie odgrywały pierwszej roli.

Krok 1. Okryj swoje surowce

Zacznij od spisania tak wielu swoich umiejętności, doświadczeń, wyróżnień, nagród, sukcesów jak tylko to możliwe. Nie bądź przesadnie skromny. Zapytaj siebie:

 • Jakie dobre rzeczy mówili na mój temat moi współpracownicy, szefowie, przełożeni?
 • Co myślą o mnie przyjaciele, znajomi, nauczyciele?
 • Jak osiągałem efekty swojej pracy?
 • Czy jestem typem przywódcy?
 • Czy angażowałem się i doceniałem kulturę mojej firmy?
 • Czy otrzymywałem nagrody, wyróżnienia w przeszłości?
 • Czy odnotowałem porażki w przeszłości?
 • Jakie posiadam certyfikaty, dyplomy (wliczając w to również szkolenia online)

To prawdopodobnie będzie całkiem długa lista. I bardzo dobrze, bo taka właśnie ma być – punkt wyjścia do dalszych kroków.

Krok 2. Zrozum, co robią pracujący na tym stanowisku ludzie

Żeby spróbować zmierzyć się z nową pozycją musisz ją najpierw dobrze poznać. Dowiedz się od swoich znajomych, znajomych znajomych, którzy być może obejmują podobne stanowiska. Prześledź dokładnie opis stanowiska, poszukaj dodatkowych informacji na stronie internetowej firmy, może napisz wiadomość do osoby odpowiedzialnej za rekrutację z prośbą o przesłanie dodatkowych szczegółów na temat tej oferty.

Postaraj wybić się ponad przeciętność. Jeżeli na rozmowie zaprezentujesz się jako osoba świetnie przygotowana, rozumiejąca rolę i wagę stanowiska, na które aplikujesz, to zwiększasz szansę na to, że Twoje braki w doświadczeniu mogą zejść na drugi plan.

Krok 3. Wyróżnij cechy charakteru najbardziej pasujące do tego stanowiska

Masz już wyszczególnione najważniejsze elementy składowe: listę swoich umiejętności i świadomość tego, co jest potrzebne, żeby to stanowisko otrzymać. Teraz wystarczy już tylko znaleźć pomiędzy tymi dwoma czynnikami analogię.

Dzięki przeniesieniu swoich myśli na papier zobaczysz jak wiele atutów posiadasz, a których być może wcześniej nie doceniałeś, albo w ogóle nie byłeś ich świadomy.  Ważne jest również, żeby samemu nie podcinać sobie skrzydeł. Oczywiście, jeżeli w ofercie pracy wymagane są umiejętności sprzedażowe, a Ty nigdy nie miałeś do czynienia ze sprzedażą w żadnym aspekcie, to ciężko będzie ten brak zakamuflować innymi czynnikami. Jednak gdy miałeś w przeszłości do czynienia ze sprzedażą, ale nie było to żadne profesjonalne stanowisko, tylko np. działałeś w organizacji studenckiej, gdzie zajmowałeś się właśnie takimi zadaniami, to nie zakładaj z góry, że to doświadczenie nie jest nic warte.

Krok 4. Skonfrontuj Twoje przygotowanie z kimś, kto powie Ci prawdę

Ok, wszystko prawie gotowe, jesteś przygotowany, znasz swoje atuty i wymagania firmy, ale teraz jeszcze warto to skonfrontować z rzeczywistością. Najłatwiej będzie zapytać swoich znajomych, którzy będą potrafili ocenić Cię obiektywnie. Przedstaw im swoją sytuację i zapytaj ich:

 • Jak zareagowałbyś na kandydata, który przyznaje, że nie ma wymaganych kwalifikacji, ale posiada wiele innych – podobnych do tych wymaganych?
 • Czy oceniasz mnie w podobny sposób, jak ja oceniłem samego siebie?
 • Czy użyłbyś innych słów do opisania moich umiejętności, mocnych stron, etc.?
 • Czy dodałbyś pewne kwestie dotyczące mojej osoby?

 

Gdy otrzymasz odpowiedzi wprowadź poprawki do swojego CV, a w liście motywacyjnym zaprezentuj się, jak profesjonalista. Pamiętaj, że nie chcesz tylko zaaplikować na konkretne stanowisko, tylko chcesz otrzymać telefon z potwierdzeniem, że dostałeś pracę!

Źródło:https://www.themuse.com/advice/how-to-apply-for-a-job-in-a-new-field-when-you-have-no-traditional-experience

Joanna Leńczuk

Joanna jako edytor Stapler.pl pracuje nad tym, aby każda porcja wiedzy dla Ciebie była merytoryczna i praktyczna. To osoba o wielu pasjach; począwszy od content marketing przez muzykę, aż po trenowanie Krav Magi. Czytając nasze teksty masz pewność, że wkładamy w to całe swoje serce, abyś mógł dzięki naszej wiedzy rozwijać swoje kompetencje i osiągnąć sukces zawodowy.