6 typów historii, które powinieneś mieć przygotowane na rozmowę rekrutacyjną

przez Joanna Leńczuk

SZUKANIE PRACY

Jesteś przygotowany i nastawiony na to, że na rozmowie rekrutacyjnej dasz czadu. W końcu dużo ćwiczyłeś, nawet przed lustrem, jesteś zaznajomiony z całością opisu stanowiska. Hej, sprawdziłeś nawet drogę do firmy, żebyś wiedział, gdzie masz zaparkować. Więc kiedy nadchodzi data spotkania to czujesz się spokojny i pewny siebie. Tak jest do czasu, gdy osoba przeprowadzająca rozmowę nie zacznie mówić Opowiedz mi o czasie, kiedy… Nagle Twoje usta robią się suche, w głowie masz pustkę, a jedynym co przychodzi Ci na myśl jest ucieczka. Dlaczego wcześniej nie pomyślałeś o tym typie pytania…?

To jednak hipotetyczna sytuacja, bo z pomocą przychodzi Ci nasz dzisiejszy artykuł. Najlepsze co możesz zrobić to mieć przygotowane kilka historii, których będziesz mógł użyć, gdy zostanie zadane właśnie takie pytanie. Prezentujemy 6 najważniejszych przykładów, które zawsze dobrze mieć przygotowane, bo są na tyle ogólne, że mogą być użyte jako wariant odpowiedzi na kilka różnie zadanych pytań.

1. Kiedy rozwiązałeś jakiś problem

Prawdopodobnie widziałeś już w kilku ogłoszeniach, że w wymaganych umiejętnościach często pojawia się rozwiązywanie problemów. Tak samo każdy może umieścić tę umiejętność w swoim CV. Ważne jednak, żeby nie był to pusty frazes, tylko żeby umieć przywołać taką sytuację jako dowód potwierdzający posiadanie tej umiejętności.

Czy rozwiązałeś może konflikt pomiędzy dwojgiem Twoich współpracowników? Może była taka sytuacja, że w ostatniej chwili musiałeś znaleźć osobę, która wystąpi na konferencji, bo spodziewany prelegent odmówił wystąpienia na 10 godzin przed startem?

Odkop coś z Twojej historii, co pozwoli Ci pokazać, że jesteś osobą kreatywną, zmotywowaną i umiesz rozwiązywać problemy. I uwierz, że rektuter nie będzie zadowolony z odpowiedzi, że przeprowadziłeś się bliżej pracy, żeby móc dłużej spać. Czy było to rozwiązanie dla Twojego problemu? Pewnie w jakimś stopniu tak, ale staraj się przywołać mniej błahe sytuacje.

2. Kiedy podołałeś wyzwaniu

Miejsce pracy może być pełne przeciwności. Niezależnie od tego czy sytuacja wymagała podtrzymywania stresującej relacji z Twoim managerem czy sporego zaangażowania się w trudny i wymagający projekt, to pamiętaj, że ważne aby pokazać się jako osoba, która nie boi się wyzwań.

Jest wiele inspirujących historii, które mogą doprowadzić słuchacz do wzruszenia, nawet jeśli się jeszcze nie skończą. Ale pamiętaj, że zawsze najważniejsza jest szczerość. Nie musisz wymyślać jak to wspinałeś się na Kilimandżaro czy udało Ci się wyjść z nałogu i uniknąłeś bycia bezdomnym. Pamiętaj, że osoba prowadząca rekrutację nie szuka scenariusza do filmu.

Zamiast tego opowiedz o czymś, co naprawdę wydarzyło się w Twoim życiu, np. coś co było sporą przeszkodą w zrealizowaniu jakiegoś zadania, ale jednak udało Ci się ją pokonać. Spójrz nawet na coś sprzed kilku lat – może np. musiałeś podjąć się 2 tymczasowych prac, żeby utrzymać się na studiach i skończyłeś je z bardzo dobry wynikami? A może podołałeś zrobienia wielkiego projektu, na wykonanie którego miałeś naprawdę ograniczoną ilość czasu? To dobre przykłady historii, w których możesz podzielić się tym jak przejąłeś inicjatywę w swoim życiu zamiast narzekać na kłody rzucane pod nogi.

3. Kiedy popełniłeś błąd

Każdy z nas już to kiedyś słyszał – nikt nie jest idealny. Ludzie popełniają błędy, a rekruter ma świadomość, że nie jesteś wyjątkiem. Dla niego ważniejsze jest jednak to, jak reagujesz na swoje niepowodzenia – czy zamiatasz je pod dywan czy masz odwagę powiedzieć o nich głośno?

Błędy są powszechne, ale powinieneś przeprowadzić selekcję tego, czym chcesz się podzielić z osobą rekrutującą. Przemyśl co chcesz powiedzieć i w jakimś świetle to przedstawi Twoją osobę, bo np. zdecydowanie nie powinieneś wspominać o tym, że kiedyś przez pomyłkę wysyłałeś wyjątkowo kąśliwego e-maila o swoim szefie nie do swojej koleżanki, ale do wszystkich w firmie.

Zamiast tego pomyśl o mniej inwazyjnych błędach, które popełniłeś. Przedstaw sytuację i później opowiedz o tym, co zrobiłeś, aby ten błąd naprawić. Pamiętaj, że celem tego pytanie nie jest dokładnie opowiedzenie na czym polegał błąd i opisanie tej sytuacji ze wszystkimi możliwymi szczegółami, to raczej pole do popisu odnośnie powiedzenia tego, czego się nauczyłeś dzięki tej sytuacji i jak na nią zareagowałeś.

4. Kiedy byłeś liderem

Bycie liderem to kolejne z pewniaków, które pojawią się w wymaganych umiejętnościach w opisie danego stanowiska. Zwłaszcza jeśli aplikujesz na pozycję managerską, to właściwie możesz być pewny, że takie pytanie zostanie zadane, dlatego warto mieć przygotowane w zapasie kilka historii o Twoich doświadczeniach liderskich.

Może wcześniej miałeś przyjemność przewodzenia zespołowi, który osiągnął najwyższe zyski sprzedażowe w historii firmy. Może koordynowałeś pracę zespołu nad ważnym wydarzeniem, konferencją firmy. A może dopiero starasz się zdobyć profesjonalne doświadczenie i Twoje wcześniejsze zetknięcie się z liderstwem to bycie opiekunem kolonijnym?

Jeżeli przychodzi Ci do głowy jakikolwiek czas, w którym przejąłeś dowodzenie i zakończyło się to wszystko sukcesem, to z pewnością jesteś przygotowany na to, żeby zrobić wrażenie na osobie przeprowadzającej rozmowę rekrutacyjną.

5. Kiedy pracowałeś w zespole

Na pewno dobrze wiesz, że praca zespołowa w firmie jest podstawą. Dlatego musisz pokazać, że umiesz być skuteczny, gdy działasz z kimś.

Jakie historie powinieneś przygotować na rozmowę? Praktycznie każda sytuacja, w której pracowałeś w zespole będzie pasowała do tej sytuacji. Możesz opowiedzieć o swojej pracy w zespole nad dużym projektem albo opowiedzieć o swojej działalności w organizacji non-profit. Tak długo jak te przykłady pokazują, że nie tylko umiesz współpracować z ludźmi, ale również wiesz jak wartościowa jest to rzecz, tak długo prezentujesz się dobrze w oczach rekrutera.

6. Kiedy zrobiłeś coś interesującego

Tak, wiem, że rozmowa rekrutacyjna ma głównie na celu skupić się na Twoich kwalifikacjach i kompetencjach. Jednak gdy osoba zajmująca się rekrutacją ma już względne pojęcie o Twoich umiejętnościach i odnosi wrażenie, że potencjalnie pasujesz do tego stanowiska, to możliwe, że będzie zainteresowany poznaniem Cię bliżej – nie tylko od tej profesjonalnej strony, ale bardziej osobistej.

Zdecydowanie nie chcesz współpracować z osobą, która nie potrafi odpowiedzieć na pytanie: Co lubisz robić po pracy? Niezależnie od tego czy przygotowujesz się właśnie do pierwszego maratonu, szydełkujesz czy samodzielnie remontujesz swoje mieszkanie, powinieneś być przygotowany, że może paść takie pytanie. Pozwoli ono nie tylko na odpowiedzenie na nie, ale także na pozostawienie rekrutera z czymś, co będzie mógł przypisać do Twojego nazwiska.

Źródło: https://www.themuse.com/advice/6-types-of-stories-you-should-have-on-hand-for-job-interviews

Joanna Leńczuk

Joanna jako edytor Stapler.pl pracuje nad tym, aby każda porcja wiedzy dla Ciebie była merytoryczna i praktyczna. To osoba o wielu pasjach; począwszy od content marketing przez muzykę, aż po trenowanie Krav Magi. Czytając nasze teksty masz pewność, że wkładamy w to całe swoje serce, abyś mógł dzięki naszej wiedzy rozwijać swoje kompetencje i osiągnąć sukces zawodowy.