4 kroki, które pomogą odpowiedzieć Ci na pytanie: „Czego oczekujesz od nowego stanowiska?”

przez Joanna Leńczuk

SZUKANIE PRACY

Zanim zaczniesz rozmowę, szukasz ofert na portalach tj. jooble czy nasz. Jednak w końcu przychodzi czas na rozmowę. Niezależnie od tego, w którym momencie rozmowy rekrutacyjnej zostanie zadane to pytanie, to nie  sposób odnieść wrażenia, że znalazłeś sięm w pułapce. Bo jak odpowiedzieć na pytanie Czego oczekujesz od tego stanowiska? inaczej niż nasuwające się od razu Wszystkiego, czego to stanowisko oferuje? Wszystko zależy od poczucia humoru osoby przeprowadzającej rozmowę, ale ogólnie rzecz biorąc można wysnuć wniosek, że nie jest to najwyżej punktowana odpowiedź. Żeby zagrać trochę bezpieczniej, podążaj  za tymi 4 krokami.

1. Zacznij od swoich umiejętności

To pytanie jest głównie o Tobie, ale musisz na nie spojrzeć z perspektywy osoby przeprowadzającej rekrutację. Wiadomo – chciałbyś, żeby stanowisko było wysoko płatne, z dogodnym dojazdem do firmy i pozwalało Ci na ucinanie sobie drzemek przez cały dzień pracy, jednak musisz być świadomy, że taka odpowiedź nikomu nie zaimponuje. Zamiast tego skup się na swoich umiejętnościach – obszarze, który z pewnośią, że zainteresuje rekrutera – i powiedz, że szukasz miejsca, w którym możesz ich użyć:

Rozwijam moje umiejętności analityczne już od kilku lat, więc dlatego szukam przede wszystkim miejsca, w którym mógłbym kontynuować praktykowanie tych umiejętności.

2. Wykaż swoją motywację

Większość osób zajmujących się motywacją chce, żeby wybrana przez nich osoba miała większą motywację niż tylko wypłata. Dlatego uspokój rekrutera, mówiąc o tym otwarcie. Opisz co Cię motywuje i jak widzisz to w perspektywie przyszłej pracy. :

Kolejną ważną rzeczą dla mnie jest to, że to stanowisko pozwala nie tylko obcować z mi z danymi analitycznymi, ale również prezentować moją pracę i sugestie klientom. To będzie bardzo motywujące! Fakt, że mam możliwość zobaczenia jakie wrażenie wywołuje na innych moja praca, dodaje mi motywacji do działania.

3. Połącz to ze swoimi długoterminowymi celami

Zatrudnianie ludzi to również inwestowanie w nich, a nikt nie lubi patrzeć, jak ich fundusze rozchodzą się na marne. Jeśli pasuje to do Twojej ogólnej koncepcji odpowiedzenia na tytułowe pytanie, to warto dodać, jak widzisz budowanie albo rozwój swojej kariery w tej firmie. :

Dodatkowo zdecydowanie szukam stanowiska, dzięki któremu mogę się rozwijać. Rozwój zawodowy jest czymś bardzo ważnym dla mnie, a w przyszłości mam nadzieję na zdobycie większej ilości odpowiedzialności w tej pracy.

4. Połącz to wszystko z informacjami o firmie

Na koniec skoncentruj się ponownie na firmie, tak aby to odniesienie stało się klamrą zamykającą Twoją wypowiedź. Niezależnie od tego, jak długa jest Twoja wypowiedź, zawsze dobrze ją podsumować i na koniec dodać coś o swojej ekscytacji tą pracą.:

Podsumowując, chciałbym pracować na stanowisku, gdzie mogę używać moich umiejętności i wpływać dzięki nimi na innych ludzi. Oczywiście, to stanowisko jest tylko elementem całego równania. Praca w firmie, w której mogę się rozwijać i zajmować rzeczami, które sprawiają mi przyjemność, ma również duże znaczenie. Firma, jako miejsce pracy, motywują mnie do działania, a moje długoterminowe plany związane z tym stanowiskiem dodają mi zapału, a wszystko to sprawia, że jestem niesamowicie pozytywnie nastawiony do tej nowej możliwości.

Twoje odpowiedzi z pewnością zmienią się w zależności od danego stanowiska. Możesz wtedy wyróżnić jeden czynniki albo jakiś pominąć, ale ogólnie rzecz biorąc najlepiej, żeby struktura pozostała taka sama. Kluczową sprawą do zapamiętania jest fakt, że podstawą są szczere odpowiedzi, ale równocześnie warto pamiętać o podejściu do tego pytania z perspektywy osoby przeprowadzającej rekrutację.

Źródło: https://www.themuse.com/advice/4-steps-for-answering-what-are-you-looking-for-in-a-new-position

Joanna Leńczuk

Joanna jako edytor Stapler.pl pracuje nad tym, aby każda porcja wiedzy dla Ciebie była merytoryczna i praktyczna. To osoba o wielu pasjach; począwszy od content marketing przez muzykę, aż po trenowanie Krav Magi. Czytając nasze teksty masz pewność, że wkładamy w to całe swoje serce, abyś mógł dzięki naszej wiedzy rozwijać swoje kompetencje i osiągnąć sukces zawodowy.