3 powody, dla których warto wzbogacić swoje CV o zakładkę hobby

przez Joanna Leńczuk

SZUKANIE PRACY

Niektórzy uważają, że CV jest żyjącym dokumentem – kartką papieru, która odwzorowuje Ciebie i odpowiada tylko za wywołanie pierwszego wrażenia Twoją osobą. Jeżeli mamy na myśli tradycyjne CV to jest to lekko nieścisłe założenie. Dobrze być pasjonatem Excela i spotkań biznesowych, ale równie w porządku jest mieć mniej profesjonalne hobby, np. pieczenie ciast czy piłkę nożną. W czasie weekendu, w wolnym czasie, angażujesz się w takie aktywności, które kształtują również Twoją osobowość, a jeżeli te czynności są ważną częścią Twojego życia, to powinny też być ważnym punktem Twojego CV.

Niezależnie od tego, czy masz wystarczająco dużo czasu, żeby rozwijać swoje zainteresowania, czy lubisz biegać maratony albo jesteś basistą w zespole, jest całkiem prawdopodobne, że Twoja aplikacja będzie bardziej cenna, gdy ubogacisz ją o zakładkę zainteresowania, zwłaszcza jeśli są one nietypowe, wyróżnią Cię spośród reszty kandydatów albo po prostu wywołają uśmiech na twarzy rekrutera.

W mojej opinii rozważenie dodania tej sekcji do swojego CV jest warte poświęcenia chwili. Poniżej 3 najważniejsze powody tłumaczące dlaczego.

1. Pomagają wyróżnić cechy, które przydają się na konkretnym stanowisku

Sprzedawca, który osiąga sukcesy jest pewny siebie, łatwo nawiązuje kontakty i ma przyjazny charakter. Dlatego fakt, że jesteś aktywnym członkiem Klubu Książki w swojej dzielnicy albo graczem lokalnej drużyny piłki nożnej, pokazuje, że prawdziwy z Ciebie team player – przyjacielski i towarzyski.

Z kolei firma marketingowa z przyjemnością przeczyta, że prowadzisz bloga, ponieważ ma świadomość, że bycie poczytnym blogerem wymaga doskonałej znajomości social mediów i umiejętności tworzenia ciekawych treści.

Dlatego jeśli tak wybierzesz swoje zainteresowania, że będą one wzmacniały wymagane umiejętności, to potwierdzisz tym samym, że nadajesz się na to stanowisko jeszcze bardziej. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać z wymienianiem swoich zainteresowań – 2 lub 3 pozycje wystarczą w zupełności.

2. Pomoże nawiązać rozmowę

Wiele zostało już powiedziane na temat łagodzenia presji w czasie rozmowy rekrutacyjnej. Hobby i zainteresowania mogą odgrywać rolę icebreake’ów, czyli konwersacji która pomoże wprowadzić bardziej luźną, przyjacielską atmosferę.

Czasami na stronach internetowych firm umieszczane są profile pracowników, które zawierają opis ich wcześniejszych doświadczeń, hobby, zainteresowań, pasji. Tutaj możesz posłużyć się odrobiną sprytu i jeśli znajdziesz podobieństwa pomiędzy Twoimi zainteresowaniami, a hobby osoby, która będzie przeprowadzała z Tobą rozmowę rekrutacyjną, to powinieneś zdecydowanie umieścić tę informację w zakładce zainteresowania. Daję Ci gwarancję, że na pewno znajdziecie nić porozumienia.

Firmy w coraz większym stopniu chcą budować partnerskie relacje w swoich środowiskach. Wiedzą, że o sile przedsiębiorstwa decydują ludzie i nie chcą traktować ich jak jedną, szarą masę. Dlatego warto też postarać się zaprezentować od tej bardziej interesującej strony i dać sobie szansę na to, że dzięki wspólnym tematom i pasjom, Twoja rozmowa rekrutacyjna stanie się o wiele bardziej przyjemna, a Ty będziesz miał większe szansę na pozostanie zapamiętanym.

3. Pomoże potwierdzić, że pasujesz do kultury organizacyjnej

Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć sporo zmian w priorytetach osób, które szukają pracy. Nigdy wcześniej nie przywiązywano aż tak wielkie wagi do tego, żeby pracować w firmie, do której się pasuje. I ona pasuje do Ciebie – do Twoich przekonań, a dodatkowo pracujesz w elastycznej i przyjaznej atmosferze. Takie dopasowanie ma też dobry wpływ na wyniki przedsiębiorstw – pracownicy są bardziej zmotywowani do działania, osiągają lepsze wyniki i są też bardziej chętni do pozostania dłużej na danym środowisku. Dlatego wypisanie swoich zainteresowań jest niejako zademonstrowaniem tego, jak będziesz odnosił się do kultury organizacyjnej.

Każda ponadprogramowa praca wykonana, aby pokazać swoją wiedzę na temat kultury organizacyjnej, jest bardzo istotna. Dlatego jeśli starasz się o pracę w agencji kreatywnej, podkreśl swoją miłość do malowania farbami olejnymi. Jeżeli jesteś członkiem klubu biegaczy, którzy swoimi startami w biegach pomagają fundacji, nie wahaj się o tym napisać! Oczywiście pamiętaj zawsze w tym wszystkim o szczerości, ale wykaż się również odrobiną sprytu, tak aby dopasować swoje zainteresowania do firmy, w której chcesz pracować.

Źródło: https://www.themuse.com/advice/3-reasons-adding-a-hobbies-section-to-your-resume-could-make-all-the-difference

Joanna Leńczuk

Joanna jako edytor Stapler.pl pracuje nad tym, aby każda porcja wiedzy dla Ciebie była merytoryczna i praktyczna. To osoba o wielu pasjach; począwszy od content marketing przez muzykę, aż po trenowanie Krav Magi. Czytając nasze teksty masz pewność, że wkładamy w to całe swoje serce, abyś mógł dzięki naszej wiedzy rozwijać swoje kompetencje i osiągnąć sukces zawodowy.