Jak szukać pracy? 3 błędy, które możesz popełniać

przez Przemek Orlikowski

SZUKANIE PRACY

Jak szukać pracy skutecznie? Przy tej czynności czasami popełnia się błędy, które od razu można zauważyć. Nie załączyłeś swojego CV w wiadomości, pomyliłeś adres mailowy, wysłałeś list motywacyjny z wielkimi błędami i dodatkowo pomyliłeś nazwisko rekrutera – to błędy, które są oczywiste i łatwo je wyeliminować, ale czasami są takie sytuacje, w których nie zauważasz problemu. Wręcz przeciwnie! Możesz nawet myśleć, że postępujesz odpowiednio. W zasadzie jest kilka technik szukania pracy, które uważane są przez większość za pomocne, a w rzeczywistości mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Dlatego, jeżeli już odpowiedziałeś sobie na pytanie co chcesz robić w życiu, wykorzystaj to i przeczytaj, jakich błędów unikać podczas szukania pracy.

1. Aplikowanie na jak największą liczbę stanowisk

Panuje przekonanie, że na im większą liczbę stanowisk się zaaplikuje, tym większe są szanse na otrzymanie pracy. W końcu im więcej CV wyślesz, tym większa szansa, że ktoś zadzwoni, no nie?

No właśnie… nie. Ponieważ aplikowanie na dziesiątki czy nawet setki stanowisk świadczy o tym, że nie poświęciłeś wystarczającej ilości czasu na zgromadzenie ważnych informacji na temat firmy i pozycji, na którą aplikujesz, dopasować aplikacji do tego stanowiska i spróbować znaleźć informacje od pracowników tej firmy.

Podobnie jest z aplikowaniem na różne stanowiska w tej samej firmie. Kandydaci wierzą, że to powiększy ich szanse na zostanie zauważonym. Jednak z drugiej strony wygląda to inaczej: prezentujesz się wtedy jako osoba niezdecydowana, o nie sprecyzowanych celach życiowych, a w najgorszym wypadku ktoś może uznać Cię po prostu za desperata.

Jak  to naprawić? 

Pomyśl o jakości zamiast o ilości. Zamiast aplikować na każdą z ofert w promieniu najbliższych 50 kilometrów, spróbuj stworzyć listę firm, do których chciałbyś aplikować. Jeżeli zauważysz na ich stronach internetowych, że mają otwarte oferty dla osób z podobnymi do Twoich umiejętnościami, to spróbuj dopasować w jak najlepszy sposób swoje CV i list motywacyjny. Spróbuj dowiedzieć się więcej na temat firmy, np. pytając osoby w niej pracujące. Zajmie to na pewno więcej czasu, ale będzie bardziej efektywne.

2. Aplikowanie w pośpiechu

Przygotowałeś już listę swoich wymarzonych firmy i nagle jedna z nich publikuje ofertę idealną dla Ciebie. Więc teraz szybko, szybciej! Wysyłasz w jak największym pośpiechu swoją aplikację i nawet nie czytasz tego, co napisałeś przed naciśnięciem wyślij. Chcesz, żeby zespół od rekrutacji zobaczył Twoją aplikację jako pierwszą, żeby podkreśliło to fakt jak bardzo jesteś zainteresowany podjęciem tej pracy. A często pośpiech powoduje, że w naszej aplikacji pojawiają się niepotrzebne błędy, które łatwo byłoby usunąć, gdyby znalazło się czas na powtórne jej przeczytanie.

Jak to naprawić? 

Popatrz na to od drugiej strony. Czy to, że wysyłasz aplikację jako jeden z pierwszych, ale jest ona niekompletna, sprawia, że Twoje szanse się zwiększają czy zmniejszają? Firmom nie zależy aż w tak wielkim stopniu na czasie, tylko na tym, aby zatrudnić profesjonalistę. Jeśli masz mało czasu, sprawdź, jak poprawić CV w 30 minut.

3. Przesadne wykorzystanie kontaktów

Poznanie kogoś z Twojej wymarzonej firmy, zaczepienie go na LinkedIn, etc.? Dobry pomysł. Zapytanie o klika informacji z wnętrza firmy? Również dobry pomysł. Wysłanie do osoby, która nie zajmuje się sprawami rekrutacyjnymi swojego CV z delikatną sugestią, że jesteś zainteresowany pracą i z prośbą o odezwanie się, gdy będzie jakaś pasująca dla Ciebie oferta? Cóż… niekoniecznie dobry pomysł. Oczywiście zdarzają się firmy, w których takie postępowanie jest cenione, ale zawsze niesie to ze sobą ryzyko, że wykorzystujesz pozyskany kontakt, żeby ktoś inny odwalił za Ciebie robotę. To w końcu on musiałby przejrzeć aktualne oferty, porównać je z Twoim CV, etc.

Jak to naprawić? 

Jeżeli osoba, z którą się kontaktujesz sama wychodzi z propozycją przesłania jej CV to wygrałeś los na loterii. Jednak nigdy nie możesz brać tego za pewnik i wychodzić z założenia, że każda z osób jest zainteresowana takim rozwiązaniem. Przyjmij i doceń rady, których Ci udzieliła, ale później weź sam się do pracy i poszukaj odpowiednich oferty, wypełnij aplikację, etc.

Większość tych błędnych praktyk przy poszukiwaniu pracy wykonywana jest z jak najlepszymi intencjami. Ale pamiętaj, że czasami warto również spojrzeć na swoje poczynania z perspektywy osoby, która prowadzi rekrutację. I że czasami warto poświęcić więcej czasu na wykonanie pewnych zadań po to, żeby przyniosły lepsze efekty.

Źródło: https://www.themuse.com/advice/4-job-search-techniques-you-think-work-but-dont

Przemek Orlikowski

Jestem marzycielem i pasjonatem życia. Pracuję dla City Tour Polska jako manager ds. e-commerce. Dodatkowo rozwijam swój startup – stapler.pl. Fascynuje mnie fizyka kwantowa i psychologia sukcesu. Mam 24 lata i zdążyłem zrozumieć życie na tyle, by każdy dzień sprawiał mi ogromną radość. Doceniam też krytykę. Uważam, że pokora to jedna z najpiękniejszych cnót.