20 rzeczy, których nigdy nie powinieneś mówić na rozmowie rekrutacyjnej

przez Joanna Leńczuk

SZUKANIE PRACY

W czasie rozmowy rekrutacyjnej Twoim głównym celem jest przekonanie rekrutera, że to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko. Sumiennie przygotowałeś się do rozmowy, wiesz jakie pytania możesz zadać rekruterowi, ale czy wiesz czego nie powinieneś poruszać w trakcie rozmowy pod żadnym pozorem? Żeby ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy 20 zdań, które lepiej żeby nie padły w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.

1. Czy mógłbyś mi powiedzieć czym zajmuje się firma

Podstawowa zasada rozmowy rekrutacyjnej: Przygotuj się. Dowiedz się czym zajmuje się firma, posiadaj wiedzę o stanowisku, na które aplikujesz. Ważne jest, żeby pokazać, że jesteś bardzo zainteresowany pracą na tym właśnie stanowisku. Najłatwiej wiadomości na temat firmy znaleźć na ich stronach internetowych. Warto też porozmawiać z pracownikiem danej firmy.

2. Ugh, moje ostatnie miejsce pracy

Niezależnie od tego jak bardzo beznadziejne było Twoje poprzednie miejsce pracy, to nie możesz nigdy, przenigdy, obrażać albo źle wypowiadać się o swoim poprzednim szefie czy firmie podczas rozmowy rekrutacyjnej. Spróbuj utrzymać ton wypowiedzi gdzieś pomiędzy neutralnymi i pozytywnymi emocjami. Skup się na tym, czego nauczyłeś się na swoim poprzednim stanowisku i jak możesz te umiejętności rozwinąć na nowym stanowisku.

3. Nie dogadywałem się z szefem

Podobnie jak w poprzednim punkcie – nie powinieneś wypowiadać się negatywnie o osobach, z którymi pracowałeś w przeszłości. Nawet jeśli Twój szef codziennie podnosił Ci ciśnienie samym swoim widokiem, to nie ma sensu o tym wspominać na rozmowie rekrutacyjnej, gdzie najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Pamiętaj, że Twój rozmówca nie zna sytuacji, nie wie jak zachowywali się Twoi współpracownicy i może po prostu pomyśleć, że jesteś trudną do współpracy osobą.

4. Jestem podenerwowany i zestresowany

Nawet jeśli nigdy wcześniej nie byłeś tak zdenerwowany i zestresowany, to nie możesz się do tego przyznawać. Żadna firma nie chce zatrudnić kogoś, komu brakuje pewności siebie. W tym przypadku można uznać, że szczerość nie jest najlepszym doradcą.

5. Mogę zajmować się czymkolwiek

Większość managerów szuka osób, które kierują się pasją i dla których praca to pasja. Postaraj się odkryć to, co sprawia Ci przyjemność i właśnie na takie stanowiska aplikuj. Nie mów, że możesz zajmować się czymkolwiek ani że obojętne Ci jakie stanowisko otrzymasz.

6. Tak, wiem, nie mam zbyt dużo doświadczenia

Ten błąd jest łatwy do popełnienia, zwłaszcza jeśli niedawno skończyłeś studia lub często zmieniasz plany odnośnie swojej kariery. Problem stanowi to, że gdy przepraszasz za swój brak doświadczenia, to sam przyznajesz, że nie jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko. A właśnie nie o to przecież chodzi! Zamiast przyciągać uwagę do swoich słabości, skup się na silnych stronach.

7. Tak, mam świetną odpowiedź na to pytanie

Przygotowałeś wcześniej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w trakcie rozmowy rekrutacyjnej? To świetnie, że wcześniej poćwiczyłeś, ale pamiętaj, żeby nie recytować odpowiedzi jak wierszyka na apelu. Kiedy zbyt wiele razy ćwiczyłeś odpowiedzi i wręcz nauczyłeś się ich na pamięć, trudno będzie zabrzmieć naturalnie oraz wymyślić jakąś kreatywną odpowiedź, gdy zostanie zadane pytanie mniej standardowe.

8. Perfekcjonizm jest moją największą słabością

Sprawy mają się następująco: szanse, że zaskoczysz rekrutera, mówiąc, że Twoja wadą jest perfekcjonizm są równe 0. Raczej brzmi to jak powtarzany przez każdego slogan, który nie mówi zbyt wiele o sposobie Twojej pracy ani o osobowości (zwłaszcza, że 3/4 kandydatów udziela takiej samej odpowiedzi). Postaraj się zastanowić nad odpowiedzią na to pytanie jeszcze przed samą rozmową i udzielić jak najbardziej szczerej odpowiedzi.

9. Postaram się, yyy, zwiększyć wasz, yyyy, poziom sprzedaży o, yyy, 25%

Nikt nie lubi dźwięków takich jak yyy czy eee, jednak każdy wie jak ciężko z nimi walczyć i kontrolować je. Szczególnie gdy sytuacja jest stresująca, a do takich z pewnością można zaliczyć rozmowę rekrutacyjną. Gdy zauważysz, że masz z tym problem, spróbuj nagrać swoją wypowiedź, żeby uświadomić sobie jak dużo jest tych przerywników i ćwicz głośne wypowiedzi tak, aby było ich jak najmniej.

10. Zbuduję synergiczną sieć naszych strategicznych sojuszników…

Jeżeli Twoje wypowiedzi będą zbyt zawiłe, nad wyraz skomplikowane i po prostu nielogiczne i nieadekwatne do sytuacji, to na pewno nie zostaną dobrze ocenione. Słuchanie abstrakcyjnych słów jest dużo trudniejsze do zrozumienia i zobrazowania ich sobie. Unikaj też długi, skomplikowanych zdań, bo mogą spowodować, że zagubisz się w natłoku myśli i Twoja wypowiedzieć może przypominać jeden wielki chaos.

11. Yyy, nie wiem

Nawet jeśli będziesz ćwiczył i ćwiczył odpowiedzi na teoretycznie możliwe pytania, nadal jest szansa, że jakieś Cię jednak zaskoczy. Jeśli tak się stanie, to odpowiedź: nie wiem jest rzadko akceptowaną formą. Jedną z dobrych praktyk jest powtórzenie powoli pytania albo poproszenie o szklankę wody, długopis, etc., co pozwoli nam zdobyć więcej czasu na odpowiedź.

12. Jak szybko można u was zdobyć awans?

Zadanie takiego pytania na rozmowie rekrutacyjnej, kiedy jeszcze teoretycznie nie wie się, czy otrzyma się dane stanowisko, może być odebrane jako arogancka wypowiedź. Jak przeformułować to pytanie, żeby było bardziej odpowiednie? Można ująć to tak: Jestem szczerze zainteresowany pracą w tej firmie. Jak wygląda ścieżka rozwoju kariery pracownika?

13. Nie, nie mam żadnych pytań

Jeśli pod koniec rozmowy nie zadasz żadnego pytania, to rekruter może odnieść wrażenie, że nie jesteś szczerze zainteresowany tym stanowiskiem i nie chcesz nauczyć się niczego więcej. Dzięki przygotowaniu sobie kilku pytań (tutaj nasza ściągawka, gdzie znajduje się 50 przykładów) masz szansę, żeby dosyć sztywna rozmowa rekrutacyjna przeistoczyła się w bardziej sympatyczną konwersację.

14. Chcę jak najszybciej założyć własny biznes

Przedsiębiorcze aspiracje są naprawdę warte docenienia, ale gdy aplikujesz do pracy u kogoś innego, to raczej nie powinieneś zapewniać tej osoby o tym, że traktujesz to stanowisko jako coś, co pozwoli Ci zebrać fundusze na swój biznes. Większość właścicieli firm chce mieć zaangażowanego i lojalnego pracownika, który nie zrezygnuje po tym, jak zdobędzie odpowiednią sumę pieniędzy na rozkręcenie czegoś swojego.

15. Czy wiesz ile zajmie nam ta rozmowa?

Nigdy nie powinieneś sprawiać wrażenia, że bardzo się spieszysz i rozmowa rekrutacyjna jest czymś, co krzyżuje Ci plany. Szczególnie, że tak naprawdę ciężko ocenić ile taka rozmowa może potrwać, bo nawet planowe 30 minut może przeobrazić się w godzinę i więcej.

16. Obecnie przeżywam ciężkie chwile

Tak, większość ludzi łatwo okazuje współczucie ludziom, którzy przeżywają trudne chwile, np. zostali zwolnieni, przeżywają rozwód, itd. To wiadome, ale jednak nie jest to najlepsza informacja do przekazania w czasie rozmowy rekrutacyjnej, ponieważ można odnieść wrażenie, że Twoje problemy osobiste mogą negatywnie odbić się na Twojej pracy.

17. Jak dużo wolnego czasu/ wakacji dostanę?

Kiedy wyskakujesz z litanią pytań odnośnie tego, co dostaniesz w zamian za pracę w tej firmie (np. właśnie wakacje czy benefity) możesz na drugiej osobie wywołać wrażenie bycia aroganckim. Zgadnij czego chce dowiedzieć się osoba przeprowadzająca z Tobą rozmowę rekrutacyjną. Przede wszystkim chce dowiedzieć się, co firma może otrzymać od Ciebie.

18. Wychodzę poza schematy

Staraj się unikać używania frazesów, banalnych wypowiedzi, które powtarzane są przez większość kandydatów. Zamiast stosować wyuczone zdania, postaraj się opisać swoje umiejętności głównie na przykładach, na konkretnych zadaniach oraz pokazując wyniki jakie osiągnąłeś.

19. Przepraszam, jestem trochę za wcześniej

Nie bądź przesadnie zbyt wcześnie. Kiedy przychodzisz wcześniej niż 10 minut przed ustaloną godziną, stawiasz swojego rozmówcę w mało komfortowej sytuacji, w której musi przestać zajmować się sprawami, którymi do tej pory się zajmował i poświęcić całą uwagę Tobie.

20. Przepraszam za spóźnienie

Po prostu bądź na czas i tego się trzymaj.

Źródło: https://www.themuse.com/advice/30-things-you-should-never-say-in-a-job-interview

Joanna Leńczuk

Joanna jako edytor Stapler.pl pracuje nad tym, aby każda porcja wiedzy dla Ciebie była merytoryczna i praktyczna. To osoba o wielu pasjach; począwszy od content marketing przez muzykę, aż po trenowanie Krav Magi. Czytając nasze teksty masz pewność, że wkładamy w to całe swoje serce, abyś mógł dzięki naszej wiedzy rozwijać swoje kompetencje i osiągnąć sukces zawodowy.