20 podstawowych zasad pisania CV, które dadzą ci przewagę nad konkurencją

przez Joanna Leńczuk

SZUKANIE PRACY

Jeśli myślisz o rozpoczęciu nowego etapu w karierze, pojęcie CV z pewnością często pojawia się w twojej głowie. Kiedy ostatnio je zaktualizowałeś? W jaki sposób przeniesiesz umiejętności z obecnej pracy czy branży do nowej? Jak chcesz się wyróżnić spośród innych kandydatów? Jak rozwlekły i okropny będzie proces rekrutacji?

Już zadawanie takich pytań jest wyczerpujące, a co dopiero odpowiadanie na nie. Jednak nie martw się! Ułożyliśmy listę 20 zasad, które przybliżą cię do upragnionego sukcesu.

1. Zmieść je na jednej stronie

To niezwykle ważne! Jeśli rekruter spędza 6 sekund patrząc na twoje CV, może nawet nie dotrzeć do drugiej strony! Jeżeli nie starasz się o posadę kierowniczą, jedna strona jest wystarczająca i uznawana jako coś niezwykle praktycznego. Aby skrócić swoje CV, pamiętaj o jego celu: nie ma ono przedstawiać wszystkiego, co zrobiłeś w swoim życiu, lecz raczej pokazywać, że masz tzw. background, umiejętności oraz doświadczenie wymagane do danej pracy.

2. Unikaj błędów ortograficznych i gramatycznych

Kolejna ważna rzecz. Jest wielu rekruterów, którzy widząc jakiś błąd ortograficzny w twoim CV, błyskawicznie je odrzucą. Wiemy, jest to ciężkie, lecz musisz przeczytać je kilka razy, a nawet dać koledze, aby i on to sprawdził.

3. Zwracaj uwagę na użycie czasów

To kolejny częsty błąd, który może ci zaszkodzić w oczach rekrutera. Generalnie rzecz biorąc, jeśli coś w twoim CV jest w przeszłości, używaj czasu przeszłego (zarządzałem, dostarczyłem, zorganizowałem), lecz jeśli wciąż działasz w danej roli, używaj czasu teraźniejszego (zarządzam, dostarczam, organizuję).

4. Pamiętaj o zasadach języka polskiego z podstawówki

Moja polonistka ze szkoły podstawowej zawsze powtarzała, że należy pamiętać o konsekwencji w języku, tzn. jeśli używasz równoważników zdań to tego trzymaj się w całym swoim CV, a jeśli wybierasz formę osobową, to nie wplataj już równoważników. Mała rzecz, z pozoru błaha, ale pomoże ci w jeszcze bardziej profesjonalnym zaprezentowaniu się.

5. Wyślij swoje CV jako PDF

Zapisywanie CV jako PDF (zamiast jako dokument w Wordzie) utrwala je jako obraz, co daje ci pewność, że rekruterzy widzą je w tej samej formie jak ty. Jeśli wyślesz CV w innym formacie, jest szansa, że formatowanie, czcionka, obrazy, itd. będą wyglądać inaczej na ich komputerach.

6. Nazwij odpowiednio plik z CV

Zbyt wiele ludzi zapisuje ten niezwykle ważny dokument nazwami przypadkowymi lub ogólnymi takimi jak: sgks123.pdf lub CV.pdf. Pamiętaj, że rekruterzy widzą nazwę pliku, który im wysyłasz i wiedz również, że codziennie dostają tony innych CV. Rozjaśnij im, czyje CV powinni otworzyć, nadając mu logiczną nazwę, np. Imię_Nazwisko_CV.pdf.

7. Ułóż wszystko w logiczną całość

Nawet ważniejszym niż nazwanie twojego pliku w logiczny sposób jest ukazanie tak samo twojego CV. Wiele w twojej karierze zależy od sposobu, w jaki tworzysz swoje CV. Mimo że układ chronologiczny jest domyślny, nie jest to zawsze najlepszy sposób na przekazanie informacji.

8. Upewnij się, że jest czytelne

Może kusić cię chęć zmniejszenia czcionki tak, aby wszystko zmieściło się na jednej stronie (co jest zabawne, bo w szkole wszyscy ją zwiększaliśmy, aby zajmować więcej miejsca!). Możesz spróbować coś zmienić z jej rozmiarem, jednak nigdy nie schodź poniżej 10.

9. Spraw, aby twoje CV było zorganizowane i atrakcyjne wizualnie

Pamiętasz wciąż, że rekruterzy zazwyczaj spędzają zaledwie 6 sekund na analizie jednego CV, prawda? Pozwól im wykorzystać ten czas w najlepszy sposób sprawiając, że twoje CV jest czytelne i jasne. Każda część powinna być pogrubiona (i może też być napisana dużymi literami), tak samo każde stanowisko. Ułatw sobie życie poprzez użycie szablonów.

10. Spraw, aby twoje CV było konsekwentne i logiczne

Tak jak chcesz, aby wszystkie czasy były używane konsekwentnie, powinieneś chcieć tego samego z formatowaniem. Jeśli jeden tytuł jest pogrubiony, inne także powinny tak wyglądać. Jeśli jeden podpunkt ma na końcu kropkę, inne także powinny ją mieć.

11. Zachowaj kontekst

Kiedy piszesz o swoim doświadczeniu zawodowym, nie zapomnij zawrzeć kontekstu. W jakim mieście (czy kraju) pracowałeś? Czy podróżowałeś i działałeś w wielu miastach? Jak długo to trwało? Kontekst ma znaczenie!

12. Określaj ilościowo wszystko, co się da

Każdy może powiedzieć, że radził sobie świetnie w poprzedniej firmie. Musisz więc dowieść rekruterowi, że w twoim przypadku działo się tak naprawdę. Liczby, odsetki i fakty są niezwykle istotne, jeśli chodzi o ukazanie, że odniosłeś w życiu zawodowym wiele sukcesów. Na przykład zamiast wypełnienie celów sprzedażowych podpunktem w twoim CV powinno być: wypełnienie celów sprzedażowych za każdym razem i ich przekroczenie o 25% w ostatnich 5 miesiącach.

13. Podawaj nazwiska i tytuły

Oto czas na przechwałki. Jeśli dostałeś podwyżkę lub awans ze względu na twoją wydajność, powinieneś o tym wspomnieć. Jeśli pracowałeś z CEO firmy lub kontaktował się z tobą niezwykle ważny klient, wymień ich nazwiska! To niesamowicie ważne, jeśli chodzi o ukazanie, że radzisz sobie z ważnymi ludźmi. Pokazuje to, że jesteś pewny siebie i obdarzony odpowiednimi umiejętnościami. (Oczywiście musisz prezentować fakty w sposób dokładny, nie możesz przesadzać!)

14. Nie zawieraj referencji

Nie używaj swojego cennego miejsca na nazwiska i informacje kontaktowe dotyczące twoich referencji (lub aby pisać: referencje dostępne za prośbą). CV pomaga rekruterom zdecydować, czy chcą porozmawiać z tobą, nie osobami polecającymi cię. Jeśli dotrą do tego punktu w procesie aplikacji, w którym będą chcieli porozmawiać z tymi ludźmi, odezwą się do ciebie i spytają cię o ich nazwiska. Do tego czasu nie trzeba o tym wspominać.

15. Użyj swojego instynktu, jeśli chodzi o kreatywność

Niektóre branże wymagają większej kreatywności niż inne. Jeśli pracujesz w mediach cyfrowych, designie lub edukacji na poziomie szkoły podstawowej, twoje CV powinno być kreatywne i wielokolorowe. Jeśli starasz się o posadę w finansach, bankowości czy wielkich korporacjach, twoje CV powinno pozostać biało-czarne i logicznie uporządkowane. Musisz być rozważny w tej kwestii.

16. Nie wypisuj wszystkiego, co kiedykolwiek zrobiłeś

Każde słowo powinno zostać napisane z zamysłem. Kiedy piszesz i edytujesz, zadaj sobie pytanie: Czy to zdanie pomoże mi dostać tę pracę?. Jeśli nie, zastanów się nad edycją tego zdania lub usunięciem go.

17. Pomyśl o osobie czytającej CV

Pamiętanie, że istnieje prawdziwy człowiek, który przeczyta to CV, jest istotne. Należy również pamiętać, że jego pracą jest znalezienie odpowiednich kandydatów na rozmowę rekrutacyjną i przedstawienie ich szefowi czy zespołowi. Jego pracą nie jest robienie ci przysług. Musisz więc o nim myśleć, pisząc swoje CV. Jak możesz ułatwić mu pracę? Jak możesz napisać swoje CV, ażeby był podekscytowany, gdy je zobaczy, by myślał, że jesteś odpowiedni na to stanowisko oraz by poświęcił się i przedstawił cię zespołowi?

18. Zastanów się nad tym, co cię wyróżnia

Musisz być sobą w czasie procesu aplikowania (oczywiście także ukazując swoje najlepsze cechy). To obejmuje także to, co napiszesz w swoim CV. Nie wahaj się – pokaż, kim naprawdę jesteś, co lubisz, czym się interesujesz. Pokaż swoją osobowość, co cię wyróżnia, itd. Oczywiście, to wymaga pewnego osądu, lecz może być to rzecz, która wyróżni cię ostatecznie i zapewni ci zatrudnienie. Pamiętaj znów, że w tej firmie pracują prawdziwi ludzie i wolą oni pracować z kimś miłym i kimś, kto pasuje do ich grupy. Jeśli twoja osobowość nie pasuje do danej pracy, prawdopodobnie i tak nie byłbyś tam szczęśliwy, więc jest to dobre dla wszystkich.

19. Pomyśl o stanowisku, na które aplikujesz

Jednym z moich ulubionych sposobów na przekazanie, że jest się odpowiednią osobą na posadę jest przeczytanie jej opisu i zaznaczenie najważniejszych zwrotów. Potem, gdy piszesz lub edytujesz swoje CV, spróbuj znaleźć sposób na zawarcie tych słów. To może być bardzo użyteczne, kiedy rekruter zwróci na nie uwagę.

20. Pomyśl o CV jako o dokumencie opowiadającym jakąś historię

Wiele z porad, które tu zawarłam wskazują na ogólną ideę, że twoje CV powinno jasno i treściwie opowiadać twoją historię – pomagając rekruterom zrozumieć, dlaczego jesteś odpowiednią osobą na posadę. Istotnie, to jest najważniejszy cel. Kiedy któryś raz przeczytasz swoje CV, bądź pewny, że opowiada historię twojego backgroundu, umiejętności, które nabyłeś po drodze, twoich doświadczeń oraz wyjaśnia precyzyjnie, dlaczego jesteś tam, gdzie jesteś dzisiaj i dlaczego posada, o którą się starasz powinna być następnym etapem w twoim życiu.

Wiemy, to dużo. Pamiętaj jednak, że nie jesteś w tym procesie sam. Poszukiwanie pracy jest trudne, a więc musisz sięgać do swoich bliskich po pomoc (lub nawet po odwrócenie od tego uwagi). Możesz także zasięgnąć porad od ekspertów. Po prostu pamiętaj, że kiedy czujesz się przytłoczony, stosowanie powyższych wskazówek daje ci znaczącą przewagę nad konkurencją.

      Źródło: https://www.themuse.com/advice/20-basic-resume-writing-rules-thatll-put-you-ahead-of-the-competition

Joanna Leńczuk

Joanna jako edytor Stapler.pl pracuje nad tym, aby każda porcja wiedzy dla Ciebie była merytoryczna i praktyczna. To osoba o wielu pasjach; począwszy od content marketing przez muzykę, aż po trenowanie Krav Magi. Czytając nasze teksty masz pewność, że wkładamy w to całe swoje serce, abyś mógł dzięki naszej wiedzy rozwijać swoje kompetencje i osiągnąć sukces zawodowy.