Ścieżka kariery leży w naszych (i firmy) rękach

przez Joanna Leńczuk

ROZWÓJ KARIERY

 A, bo Panie, daj Pan spokój, tylko się znajomości liczą! – przez lata pokutowało w naszym kraju takie przeświadczenie, które jednak obecnie odchodzi do lamusa. Świat przestaje być hermetyczny, dlatego też największy wpływ na nasz sukces zawodowy mamy my sami, bo decydujemy jak ma wyglądać nasza ścieżka kariery. Na rozwoju pracowników zależy również firmom, które skupiają coraz większa uwagę na tym aspekcie. Dzisiaj przedstawimy tematykę kariery z dwóch perspektyw: pierwszej, bardziej osobistej, głównie dla osób, które nie wiedzą jeszcze, jaką ścieżką chcą podążać oraz drugiej, która będzie skupiona na informacjach o tym, jak wygląda kreowanie rozwoju pracownika w firmach.

Co ja tak w ogóle chcę robić w życiu? – czyli jak wystartować

Wiele młodych osób boryka się z problemem braku pomysłu na siebie i swoją przyszłość. Określona ścieżka kariery jawi się dla nich jako coś trudnego do ustalenia i  osiągnięcia. Żeby rozwijać swoją karierę, przez co rozumiemy nie tylko awanse i podwyżki, ale również podwyższanie swoich umiejętności, należy jednak zacząć od drobnych działań. Poniżej przedstawiamy 4 kroki, które mogą wydawać się banalne, jeśli się o nich czyta, jednak każdy musi je wykonać, żeby wystartować do działania, co w praktyce nie jest już takie łatwe.

  • Poznanie siebie – można dokonać tego głównie poprzez odpowiedzenie sobie na pytania: w jakim punkcie życia znajduję się teraz, gdzie widziałbym siebie w przyszłości i co należy zrobić, aby do tego punktu dotrzeć. Dzięki odpowiedziom na te pytania, łatwiej jest uświadomić sobie nasze umiejętności, zainteresowania i wartości, którymi się kierujemy w życiu. Twoja wizja na przyszłość może być niczym nieograniczona – najlepiej niech powstanie lista życzeń – złożona z bardziej i mniej realnych planów. Im więcej tym lepiej, ponieważ będzie to duże ułatwienie do dokonania wyboru w kolejnym punkcie.
  • Odkrywanie – w tym kroku należy głównie skupić się na odkrywaniu możliwości jakie przed nami stoją. Chodzi tutaj np. o zdobywanie wiedzy i doświadczenia w ramach naszych kręgów zainteresowań. Warto skupić się na tym, co dane zajęcie może wnieść do naszego życia, np. jakie umiejętności możemy poszerzyć. W tym punkcie należy przygotować listę możliwości, które będą w stanie przybliżyć nas do naszych celów, np. wybór kierunku studiów, podjęcie dodatkowych aktywności w czasie studiów, itp.kariera_STAPLER
  • Podejmowanie decyzji – ten punkt można nazwać kompilacją dwóch wcześniejszych kroków. Należy skonfrontować ze sobą nasze preferencje, wypisane w punkcie 1. oraz możliwości, które zostały wypunktowane w kroku 2. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, co jest dla nas najbardziej odpowiednie, ale należy również spojrzeć na to z perspektywy rynkowej i zastanowić się, która z opcji jest najbardziej pożądana przez pracodawców albo teoretycznie może zapewnić lepszą sytuację zawodową. Najlepiej spróbować dojrzeć, w każdej z propozycji zarówno jej mocne jak i słabe strony oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, co to zajęcie może przynieść dla mnie dobrego i co blokuje mnie, żeby podjąć się jego realizacji. W efekcie Twoje propozycje zostaną zawężone, co przybliży Cię do podjęcia decyzji i osiągnięcia Twoich celów.
  • Działanie – część najbardziej angażująca i praktyczna. Po serii czysto teoretycznych kroków, nadszedł czas na wzięcie spraw w swoje ręce. Oczywiście podstawą wszystkiego jest rozpoczęcie od przygotowania dobrego planu działania, który pomoże nam wytyczyć ścieżkę zawodową, po której chcemy kroczyć.

Jak wpłynąć na pracownika? - z perspektywy managera:

W przypadku pracownika, który w odróżnieniu od wcześniej opisywanego przypadku, jest już bardziej lub mniej świadomy swoich mocnych stron, ale posiadający już pewną wizję na siebie. Często z pomocą może wtedy przyjść manager, który będzie w stanie obiektywnie ocenić nasze umiejętności i zaplanować pasującą do nas ścieżkę kariery. Można wyróżnić 3 podejścia:

  • Podejście niewidzialnej ręki – zakłada brak ingerencji w plany zawodowe pracowników. Najczęściej skutkuje to tym, że osoba, która posiada silny charakter i jest świadoma swoich atutów, jest w stanie sama pokierować swoją karierą, w przeciwieństwie do pracownika, który ma mniejsze predyspozycje do pięcia się po szczeblach kariery, np. słabszy charakter.
  • Podejście poszukiwania pereł – skupia się głównie na wyławianiu talentów w firmie i skupianie się na ich rozwoju, poprawianiu ich umiejętności oraz dopasowaniu do nich bardziej ambitnych zadań
  • Podejście planowania kariery – można to nazwać najbardziej rozwijającym podejściem, ponieważ nacisk kładziony jest na rozwój każdego z pracowników, co jednocześnie jest zintegrowane z celami, które dana organizacja sobie ustaliła.
 

W małych firmach, gdzie struktura organizacyjna jest płaska, wyodrębnienie wielu stanowisk, które pracownik mógłby z czasem zajmować jest trudne. Zazwyczaj w takich sytuacjach rozwój kariery polega głównie na zwiększeniu obowiązków i kompetencji w ramach posiadanego stanowiska, czyli pozostaniu na tym samym poziomie w hierarchii.

Rzeczy mają się inaczej w przypadku dużych firm, gdzie działy Human Resources są odpowiedzialne za tworzenie ścieżek kariery dla każdego z pracowników. Taka ścieżka jest więc zarówno planem rozwoju pracownika, jak i zapewnia maksymalizację zysku dla przedsiębiorstwa.

Joanna Leńczuk

Joanna jako edytor Stapler.pl pracuje nad tym, aby każda porcja wiedzy dla Ciebie była merytoryczna i praktyczna. To osoba o wielu pasjach; począwszy od content marketing przez muzykę, aż po trenowanie Krav Magi. Czytając nasze teksty masz pewność, że wkładamy w to całe swoje serce, abyś mógł dzięki naszej wiedzy rozwijać swoje kompetencje i osiągnąć sukces zawodowy.