Każdy czuje się trochę dziwnie, więc jak można uczynić networking łatwiejszym?

przez Joanna Leńczuk

ROZWÓJ KARIERY

Może byś przeszedł się na spotkanie w środę i spróbował nawiązać kilka kontaktów?  

Po prostu rozmawiaj z większą ilością ludzi.  

-Dlaczego nie zapytać kogoś o pomoc?

 

Czy spotkaliście się ze zdaniami wygłoszonymi w takim samym lub podobnym tonie odnośnie networkingu biznesowego? Zacznijmy jednak od wyjaśnienia tego pojęcia. Co to jest networking? To proces zdobywania nowych informacji, możliwości, itd. dzięki wzajemnej sieci kontaktów. Z networkingiem wiąże się wiele profitów, jednak wymaga on też odpowiednich umiejętności interpersonalnych, a u większości ludzi wiąże się to (przynajmniej na początku) ze ściśniętym żołądkiem z nerwów.  Jest to jednak rzecz, której zdecydowanie można się nauczyć i oswoić się z nią. Poniżej 6 rad, które uczynią networking biznesowy łatwiejszym.

1. Poznawanie ludzi jest całkowicie naturalne

Dzięki temu możesz wziąć głęboki oddech i przełożyć swój stres na działanie, ponieważ poznawanie ludzi, wymienianie się informacjami, itd. występowało w naszej ludzkiej egzystencji już od zarania dziejów.  Od wielu tysięcy lat ludzie zbierali się w grupy, dzieli się wiedzą i doświadczeniami, najpierw w grupach koczowniczych, później poprzez budowanie osad, miast,  społeczności itd.

Nie trzeba też networkingu biznesowego traktować tylko i wyłącznie w kategoriach wielkiej wyprawy na specjalne spotkania, w najlepszym garniturze i z gotową listą tematów do rozmów. Można go również rozważać jako codzienne sytuacje, gdzie kontakt nawiązywany jest w sposób naturalny.

Jeśli jednak jesteś niepewny czy swoim pytaniem, potrzebą czy prośbą nie będziesz narzucał się ludziom, to masz praktycznie 100% gwarancji, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Dlaczego? Obawiając się reakcji, staramy się być jeszcze grzeczniejsi,  bardziej uprzejmi i więcej myślimy o innych – to nasza recepta na sukces!

2. Rozbrój innych szczerością

Żeby zacząć walczyć z pewną słabością najpierw trzeba ją zidentyfikować. Dlatego czasami najlepszą bronią,  może okazać się zwykła ludzka szczerość. A co gdyby spróbować zacząć rozmowę z nieznajomą osobą w taki sposób:

Hej, normalnie czuję się strasznie dziwnie, gdy muszę poznać nowych ludzi, ale staram się to przezwyciężać, więc pomyślałem, że mogę się z tobą przywitać.  

Albo:

Cześć, obiecałem sobie, że porozmawiam dzisiaj z dwoma nieznajomymi osobami, czy masz coś przeciwko, żebyś był jedną z nich?  

Jest dużo większa szansa, że ludzie zareagują na takie słowa pozytywnie, ponieważ przemawia przez nie szczerość.  A czasami zdarza się, że szczerym jest właśnie to, że czujesz się niepewnie, lekko dziwnie w nowej sytuacji. I to też jest w porządku!

Jeśli nie wiesz, o czym rozmawiać, wypróbuj kilka prostych trików.

3. Szczere pochwały zawsze działają

Serio.

Ludzie uwielbiają czuć się mądrzy, zdolni, inteligentni, dlatego poświęcenie chwili czasu, przeprowadzenie krótkiego researchu i przygotowanie sobie szczerego komplementu może naprawdę przynieść pozytywne skutki. Dlaczego? Ponieważ sprawiają, że inni czują się docenieni. To może być coś naprawdę łatwego do znalezienia, np.: Bardzo lubię czytać twojego bloga, doceniam szczególnie te bardziej osobiste wpisy.  Czy miałbyś coś przeciwko, żeby opowiedzieć mi o swoich początkach zakładania bloga? Jest to nawiązanie do informacji, która jest relatywnie łatwa do odszukania, tak samo jak inny przykład: Widziałem, że pracujesz w dwóch firmach, bardzo podziwiam twoje umiejętności pogodzenia tak wymagających zadań. Czy mógłbyś opowiedzieć mi o środowisku, w którym pracujesz i twoich obowiązkach? 

Pointą tego punktu jest fakt, że szczery komplement jest Twoją przepustką do otrzymania większej ilości pomocy. Dlaczego? Ludzie zaczynają o Tobie myśleć w cieplejszy sposób, ponieważ widzą, że Ty traktujesz ich osobę poważnie i zadałeś sobie trochę trudu, żeby dowiedzieć się czegoś indywidualnego na ich temat.

4. Niektórzy ludzie faktycznie są zajęci

Czasami napotkasz na swojej drodze kogoś, kto swoją postawą sprawi, że poczujesz, że lepiej było dzisiaj nie wychodzić z domu. Pamiętaj jednak, żeby w takiej sytuacji nie wchodzić w mocno egoistyczną perspektywę, która podpowiada, żeby takie sytuacje traktować jako coś, co jest spowodowane przez nas samych. Może ta osoba chciała z nami porozmawiać, ale nie miała na to w danym momencie czasu, może miała gorszy humor albo po prostu nie miała nam nic ciekawego do powiedzenia na ten temat.

Takie sytuacje się zdarzają i są w porządku. To że nie udało się w przypadku jednej osoby,  nie oznacza, że należy przekreślać wszystkich pozostałych ludzi na całym świecie.

5. Ale większość lubi nawiązywać kontakty!

Zaczęliśmy ten artykuł od tego, że większość ludzi czuje to dziwne uczucie, gdy ma podejść do kogoś obcego, pamiętasz? Więc jeśli na jakimś wydarzeniu będziesz stał samotnie i zobaczysz osobę również stojącą samotnie to masz praktycznie 100% szans, że ta osoba będzie wdzięczna za to, że do niej poszedłeś. No bo czy Ty sam nie byłbyś?

Nie jesteś sam w swoim poczuciu lekkiego zagubienia, ale pamiętaj, że poznawanie ludzi jest naturalnym procesem. Więc teraz czas tylko wrzucić na luz, pamiętać o kilku zasadach i poszerzać swoją sieć kontaktów.

Joanna Leńczuk

Joanna jako edytor Stapler.pl pracuje nad tym, aby każda porcja wiedzy dla Ciebie była merytoryczna i praktyczna. To osoba o wielu pasjach; począwszy od content marketing przez muzykę, aż po trenowanie Krav Magi. Czytając nasze teksty masz pewność, że wkładamy w to całe swoje serce, abyś mógł dzięki naszej wiedzy rozwijać swoje kompetencje i osiągnąć sukces zawodowy.