HYDEPARK

Kłamstwo i jego 8 oznak!

Mówi się, że kłamstwo ma krótkie nogi. Wiele jest w tym prawdy, jednak czasami bardzo trudno je dostrzec. Odczytywanie mowy ciała i wyszukiwanie oznak kłamstwa  nie jest prostą sprawą, jednak każdy z nas podświadomie potrafi pewne zachowania zauważyć i je zinterpretować. Jeśli ktoś ma groźną minę – automatycznie wiemy, że jest zły. Jeśli płacze – czujemy, że jest to spowodowane smutkiem. Poniżej przedstawiamy 8 oznak, które sugerują, że ktoś w rozmowie z nami może posługiwać się kłamstwem. Nie oceniaj jednak zbyt pochopnie, eksploruj sytuację i pamiętaj, że na kłamstwo bardzo często składa się kilka z sugerowanych zachowań.

1. Nerwowe ruchy

To pierwsza z oznak kłamstwa. Duże prawdopodobieństwo tego, że ktoś kłamie istnieje, kiedy zauważysz, że osoba z którą rozmawiasz zachowuje się w sposób nerwowy – często zmienia pozycje podczas siedzenia – odchyla się do przodu, aby za chwilę odchylić się w tył. Generalnie wykonuje bardzo dużo ruchów.

2. Intensywność zachowania

Osoba zachowuje się wręcz nienaturalnie intensywnie – bez przerwy na nas patrzy, rzadko mruga oczami i wciąż – przytakując sobie, podkreśla prawdziwość wypowiedzianych informacji. Musisz tu być bardzo ostrożny, w tym przypadku łatwo pomylić kłamcę z pasjonatem danej dziedziny.

3. Uciekanie wzrokiem

Po co ktoś ucieka wzrokiem podczas rozmowy? Idziesz do kolegi, pytasz o raport, a on nie patrząc Ci w oczy odpowiada : „chyba mail nie doszedł”? Dlaczego tak robi? Bo nie czuje się komfortowo i boi się konfrontacji. Wie dobrze, że kłamstwo może wyjść na jaw! Czasami rozmówca odwraca wzrok zaledwie na ułamek sekundy, trudno to dostrzec więc w takiej chwili musisz zachować szczególną czujność.

4. Zamarcie bez ruchu

To bardzo często spotykane zachowanie. Jego przyczyną jest reakcja mózgu pierwotnego, który nie będąc przez nas kontrolowany – decyduje o naszej pierwszej reakcji na sytuację zagrożenia. Więc jeśli zadasz komuś konkretne pytanie, może on zareagować w trojaki sposób: może zaatakować Cię w celu własnej obrony („co cię to obchodzi? To nie twoja sprawa” ), uciec lub zamrzeć  bez ruchu, by dopiero po chwili dodać do wypowiedzi mowę ciała.

5. Zakrywanie twarzy

Osoba, która kłamie często na poziomie podświadomym chce się schować, dlatego podczas rozmowy może zasłaniać twarz i usta. Jeśli czuje się zagrożona, nie mówi prawdy – przykłada dłonie do twarzy i dopiero wtedy zaczyna wypowiedź.

6. Agresja

Kiedy kłamstwo wychodzi na jaw i dochodzi do konfrontacji, agresji używamy jak przykrywki. Jeśli chcesz wydobyć od kogoś prawdę, a on nie chce Ci jej zdradzić,  od razu stajesz się wrogiem. W jego mniemaniu zagrażasz jego bezpieczeństwu, dlatego zostajesz odpychany sformułowaniami takimi jak: „nie masz prawa mnie o to pytać. Jak śmiesz,z przecież wiadomo, że to nie ja”. Agresja pojawia się automatycznie.

7. Częste podkreślanie swojej szczerości

W czyjejś wypowiedzi pada zbyt wiele zwrotów podkreślających jego szczerość? „Szczerze powiedziawszy”, „ja ci szczerze powiem”, „nie chcę kłamać więc mówię…”, „będąc uczciwym”. Uważaj.

8. Kierunek wzroku

Odwołując się do faktów i wspomnień, które chcemy przywołać – kierujemy wzrok tam, gdzie one są schowane. Lewa półkula logiczna zawiera w sobie informacje, prawa półkula – emocje. Jeśli odpowiadając nam na zadane pytanie ktoś ucieka wzrokiem w prawą stronę, istnieje spore prawdopodobieństwo, że szuka w faktach (czyli w rzeczach, które miały miejsce). Jeśli wzrok ucieka delikatnie w lewo – raczej coś zmyśla. Nasz organizm działa krzyżowo, dlatego gdy spoglądamy w prawo – odwołujemy się do lewej półkuli i odwrotnie.

 

Sztuka odczytywania mowy ciała wymaga wielu godzin treningu i zaangażowania, dlatego nie powinniśmy oceniać objawów kłamstwa ignorując jednocześnie obraz całości. Warto uzupełnić tę wiedzę o film lub dodatkową lekturę.

 

Dziękujemy za udostępnienie filmu.
Opracował Krzysztof Sarnecki https://questcm.pl
Przeczytaj również artykuł Jak rozmawiać z kimś kto Cię onieśmiela?

może cię zainteresować także:

Gdzie-widzisz-siebie-za-5-lat
dziewczyna, zastanawiająca się nad sobą, typ osobowości